Kultura i sztuka po 1989 roku

10.12.2015 aktualizacja 18.07.2016

XV Konkurs Recytatorski o Laur Stefana Żeromskiego rozstrzygnięty

W czwartek w Świebodzinie wyłoniono laureatów XV edycji międzywojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego o Laur Stefana Żeromskiego. Jury wyłoniło czworo laureatów – po dwóch w kategoriach szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz szkół średnich.

Ideą przedsięwzięcia jest przybliżenie twórczości mistrzów rodzimej literatury, pielęgnowanie polskiego żywego słowa oraz kształtowanie dumy narodowej – poinformował PAP Jerzy Różycki z Regionalnego Towarzystwa Kultury w Świebodzinie - organizatora konkursu.

W kategorii szkół podstawowych i gimnazjów pierwsze nagrody otrzymali: Dominika Tańska z Zespołu Szkół w Zaborze w Lubuskiem za interpretację „Wiernej rzeki” i uczennica Gimnazjum w Babiaku (woj. wielkopolskie) Anna Smolarek, która przygotowała fragment powieści „Ludzie bezdomni”.

Wśród uczniów szkół średnich także były dwie pierwsze nagrody. Za interpretację „Przedwiośnia” otrzymał ją Kacper Freitag z Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Nowej Soli (Lubuskie), a Karol Bijata z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach (Lubuskie) za recytację opowiadania „Po Sedanie”.

Nagrodę specjalną konkursu - pióro Prezydenta RP przyznano Kacprowi Freitagowi z Nowej Soli.

Nagrodą dla laureata głównego i jego opiekuna artystycznego jest wycieczka do Warszawy i zwiedzanie Zamku Królewskiego, Łazienek Królewskich, Muzeum Literatury, Muzeum Narodowego i Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Nauki Kopernik.

„Taka forma nagrody nie jest przypadkowa. Chcemy propagować wśród młodych Polaków nawyk zwiedzania ośrodków kultury rodzimej, a także narodowej martyrologii” - wyjaśnił Różycki.

W tym konkursie uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami przygotowują interpretacje wybranych przez siebie fragmentów utworów Stefana Żeromskiego. W tym roku przypada 90. rocznica jego śmierci.

Impreza odbyła się pod patronatem medialnym Poradnika Bibliotekarza i honorowymi: wojewody lubuskiego oraz wielkopolskiego. Opiekę merytoryczną nad przeprowadzeniem sprawował Ogólnopolski Klub Poetów przy Związku Literatów Polskich w Warszawie.(PAP)

mmd/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL