Kultura i sztuka 1945-1989

14.01.2013 aktualizacja 18.07.2016

We Wrocławiu uczczono rocznicę śmierci Zbigniewa Cybulskiego

Zbigniew Cybulski. Fot. PAP/CAF/Arch. Zbigniew Cybulski. Fot. PAP/CAF/Arch.

Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy tablicach upamiętniającej tragiczną śmierć Zbigniewa Cybulskiego pod kołami pociągu na Dworcu Głównym, uczczono we wtorek we Wrocławiu 46. rocznicę śmierci aktora. W uroczystości, która od czasu wmurowania tablicy w posadzkę peronu nr 3 wrocławskiego dworca w 1997 r. stała się już tradycją, wzięli udział znajomi i przyjaciele Cybulskiego oraz przedstawiciele PKP.

Dyrektor Festiwalu Aktorstwa Filmowego Stanisław Dzierniejko w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że każdego roku przychodzi na dworzec by złożyć hołd Cybulskiemu. „Myślę, że trzeba przypominać o takich osobach jak Zbyszek, szczególnie w dzisiejszych czasach, w których młodzi ludzie nie doceniają wielkiego aktorstwa" - mówił Dzierniejko.

Dyrektor przyznał, że Cybulski miał w zwyczaju wskakiwać do odjeżdżających pociągów i nawet gdy nie był spóźniony, często czekał do ostatniej chwili by wsiąść do odjeżdżającego już składu. "Był postacią nietuzinkową, często porównywaną do amerykańskiego aktora Jamesa Deana" - dodał.

Znicze zapalono także pod pamiątkową tablicą, która jest wmurowana przy wejściu do wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych (WFF). Wykonana z brązu płaskorzeźba przedstawia Cybulskiego z papierosem w ręku oraz tytuły filmów z udziałem aktora, które zostały zrealizowane we wrocławskiej WFF.

Zbigniew Cybulski zginął tragicznie 8 stycznia 1967 r. Miał 40 lat. Wracał z planu zdjęciowego do filmu "Morderca zostawia ślad" w reżyserii Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Zginął pod kołami ekspresu, do którego próbował wskoczyć właśnie z peronu trzeciego wrocławskiego Dworca Głównego. Pochowany został na cmentarzu w Katowicach.(PAP)

mic/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL