Kultura i sztuka po 1989 roku

14.02.2017

118 filmów walczyć będzie o Tobołki Koziołka Matołka

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA

Rekordową liczbę filmów - 118 - wybrano do konkursów V Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, który rozpocznie się w marcu i potrwa do maja. Zwycięzcy otrzymają statuetki: Złotego, Srebrnego i Brązowego Tobołka Koziołka Matołka.

Poinformował o tym we wtorek PAP organizator imprezy Piotr Kardas.

Kardas powiedział, że na tegoroczny festiwal zgłoszono 196 filmów, z czego ostatecznie - po selekcji - do konkursów wybrano rekordową liczbę - 118, głównie z lat 2015-16. Do konkursu głównego zakwalifikowano 93 obrazy, a do konkursu "Teraz dzieci mają głos!" - 25.

Są to m.in. filmy zarówno twórców początkujących, jak mistrzów animacji; filmy ze szkół artystycznych; czołówka polskiego OFF'u; wideoklipy czy animacje dla dzieci.

Filmy w konkursie głównym rywalizować będą w 7 kategoriach: studyjnej, szkolnej, off@go!, wideoklipu, animowanych fraszek, w kategorii formanimy. Nowością będzie kategoria - poza Polską, w której znalazły się obrazy zrealizowane zagranicą przez polskich artystów.

Równolegle do konkursu głównego odbędzie się konkurs "Teraz dzieci mają głos!", w którym to młodzi widzowie ocenią najnowszą polską animację realizowaną z myślą o nich.

Podobnie jak w poprzednich 2 edycjach festiwalu, tak i teraz, jurorami oceniającymi filmy są widzowie. "To oni zdecydują, do kogo w tym roku powędrują statuetki Złotych, Srebrnych i Brązowych Tobołków Koziołka Matołka, a także nagrody specjalne" - wyjaśnił Kardas.

Tegoroczny Festiwal odbywać się będzie w dniach 21 marca – 14 maja w kilkudziesięciu miejscowościach. Będą to zarówno duże miasta, jak i bardzo małe miejscowości. Laureatów O!PLA poznamy 21 maja podczas Wielkiego Finału.

Organizatorem O!PLA jest Animation Across Borders. (PAP)

jaw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL