Kultura i sztuka po 1989 roku

08.11.2018

Litwa: rozpoczął się festiwal Scanorama z udziałem polskich filmów

Na Litwie rozpoczął się w czwartek jeden z najpopularniejszych w kraju festiwali, Europejskie Forum Filmowe Scanorama, w ramach którego zostanie zaprezentowanych około stu filmów z 34 krajów, w tym z Polski, w 12 programach.

Polskie filmy "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego i "Jak pies z kotem" Janusza Kondratiuka zostaną zaprezentowane w ramach programu "Przemierzając Europę" obok najnowszych produkcji ze Szwecji, Francji, Danii, Norwegii, Niemiec, Węgier, Włoch i Rumunii.

Litewska premiera "Zimnej wojny" - laureata wielu nagród i polskiego kandydata do Oscara - odbędzie się w sobotę w Wilnie, a 20 listopada w Kownie. Bilety na wileński pokaz zostały wykupione z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Pod koniec listopada film Pawlikowskiego wejdzie do dystrybucji i będzie pokazywany w litewskich kinach.

Film Kondratiuka, który w ramach Scanoramy będzie pokazywany kilkakrotnie w Wilnie i w Kownie, zdaniem organizatorów festiwalu "jest jednym z najciekawszych i najuczciwszych filmów opowiadających o życiu i śmierci, jakie powstały w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat". "Cieszy nas, że na Litwie polskiego kina już nie trzeba, albo trzeba coraz mniej reklamować i przekonywać, że jest dobre" - mówi Odeta Venckevicziene z Instytutu Polskiego w Wilnie, który wspiera prezentację polskich produkcji na festiwalu.

Głównym bohaterem tegorocznej edycji Scanoramy jest szwedzki reżyser filmowy Ingmar Bergman. "Czas weryfikuje filmy, sprawdza uniwersalność i głębię myśli ich twórców. Dlatego też filmy Bergmana, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku, zyskują dziś nowe życie" - powiedziała dyrektor festiwalu Grażina Arlickaite.

W ramach festiwalu pokazane zostaną legendarne filmy szwedzkiego reżysera: "Siódma pieczęć", "Dotyk", "Sceny z życia małżeńskiego" oraz ostatni obraz Bergmana "Sarabanda". Zostaną też zaprezentowane dwa filmy dokumentalne o reżyserze: "Bergman: decydujące lata" i "Szukając Ingmara Bergmana".

Festiwal Scanorama, który odbywa się w Wilnie, Kownie, Kłajpedzie i Szawlach, potrwa do 25 listopada.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ cyk/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL