Polska po 1989 roku

17.04.2019

M. Morawiecki wziął udział w projekcji filmu „Poland: The Royal Tour”

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Filip Rdesiński, premier Mateusz Morawiecki, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski i członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Robert Lubański podczas pokazu filmu „Poland: The Royal Tour”. Fot. PAP/R. Pietruszka Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Filip Rdesiński, premier Mateusz Morawiecki, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski i członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Robert Lubański podczas pokazu filmu „Poland: The Royal Tour”. Fot. PAP/R. Pietruszka

W Lyric Opera w Chicago z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbyła się we wtorek wieczorem czasu miejscowego uroczysta premiera poświęconego Polsce filmu z serii „The Royal Tour”. Mam nadzieję, że ten film będzie świetną promocją Polski – mówił premier.

"The Royal Tour" to seria filmów dokumentalnych przedstawiająca historię, kulturę i przyrodę najciekawszych państw świata. Godzinny dokument zrealizowany przez PBS będzie emitowany w sieci 354 stacji należących do tej amerykańskiej telewizji.

Formuła programu przewiduje, że przewodnikiem oprowadzającym widza po różnych krajach jest urzędujący szef państwa lub rządu. Wybrane miejsca w Polsce przedstawia widzom premier Morawiecki.

Szef polskiego rządu podkreślał, że praca przy filmie była niesamowitym przeżyciem. Wyraził przy tym nadzieję, że będzie on świetną promocją Polski, która ma bardzo bogatą tragiczną historię, ale też wspaniałe krajobrazy. "Chciałem pokazać zarówno pomysłodawcom filmu, jak i wszystkim, którzy go obejrzą, jak piękna jest Polska z wielu różnych wymiarów" – mówił.

Na premierze filmu w chicagowskim Lyric Opera była pełna sala, w tym przedstawiciele Polonii mieszkającej w USA. Premier Morawiecki mówił po projekcji, że największym wyzwaniem było wybranie odpowiednich lokalizacji, które chciałby pokazać widzom spośród tysięcy pięknych miejsce w Polsce.

W efekcie widzowie mogli zobaczyć na filmie m.in. Warszawę, Wrocław, Kraków, Wieliczkę, były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, a także Malbork, Gdynię i Hel.

Pomysłodawcami serii "The Royal Tour" i amerykańskimi producentami filmu są Peter Greenberg i Mitchell Cannold. Z polskiej strony producentem jest Polska Fundacja Narodowa.

Z Chicago Rafał Białkowski (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ cyk/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL