01.10.2018

Maciej Drygas: siedem sekund archiwalnego nagrania to bezcenne znalezisko

Reżyser filmu dokumentalnego „Usłyszcie mój krzyk” - Maciej Drygas. Fot. PAP/T. Gzell Reżyser filmu dokumentalnego „Usłyszcie mój krzyk” - Maciej Drygas. Fot. PAP/T. Gzell

Kiedy zobaczyłem siedem sekund archiwalnego nagrania z tańczącymi dziećmi, uciekającymi ludźmi i płonącym pośrodku człowiekiem, zrozumiałem, że jest to bezcenne znalezisko - powiedział PAP reżyser Maciej Drygas, autor filmu dokumentalnego o Ryszardzie Siwcu.

"Materiały archiwalne mogą być bardzo pożyteczną bazą do opowiadania o rzeczywistości, zwłaszcza tej, która była kiedyś. Są inspirujące, bo często natykamy się na nowy trop, ślad, a z drugiej strony stanowią tkankę, która tworzy klimat, atmosferę filmu" - powiedział PAP reżyser Maciej Drygas.

Podczas X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który trwa w Gdyni, pokazany zostanie film w reżyserii Drygasa pt. "Usłyszcie mój krzyk". Obraz opowiada historię Ryszarda Siwca, który 8 września 1968 r. podczas dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie podpalił się w geście sprzeciwu wobec udziału polskich żołnierzy w inwazji na Czechosłowację. Po pokazie odbędzie się również spotkanie z Witem Siwcem, synem bohatera filmu.

"Kiedy zobaczyłem siedem sekund archiwalnego nagrania ze Stadionu Dziesięciolecia, na którym w szerokim kadrze widać tańczące dzieci, uciekających ludzi i - pośrodku - małego, płonącego człowieka, zrozumiałem, że jest to bezcenne znalezisko" - wspominał Drygas.

Jak dodał, nawet tak krótkie ujęcie jest w stanie podporządkować sobie całą dramaturgię filmu. "Materiałów do filmów szukam w ogólnodostępnych miejscach, w archiwach państwowych, telewizyjnych, a także w amatorskich klubach filmowych i zasobach prywatnych. Następnie buduję z nich zupełnie nową przestrzeń filmową; nadaję nowy sens" - tłumaczył Drygas.

"Materiały, które znajdowałem, były albo pozbawione dźwięku, albo stanowiły już gotowe obrazy, posiadające kompletnie inny sens. Często miały charakter propagandowy" - podkreślił. Jak dodał, dopiero w procesie powtórnego montażu następowało jego "łamanie". "Mam poczucie, że używając materiałów archiwalnych, pierwotnych, tworzy się swój autorski świat" - powiedział reżyser.

X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci potrwa do wtorku.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL