Kultura i sztuka po 1989 roku

16.04.2018

Majówka z Kinem na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie

20. Przegląd „Kino na Granicy” 20. Przegląd „Kino na Granicy”

Ponad 100 filmów polskich, czeskich i słowackich, w tym wiele nowości, zobaczą kinomani na 20. Przeglądzie „Kino na Granicy”, który na przełomie kwietnia i maja odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie - poinformowali w poniedziałek organizatorzy.

„Jubileuszową edycję zainauguruje film +Tłumacz+ jednego z najważniejszych słowackich autorów filmowych Martina Sulika, który miał światową premierę podczas tegorocznego Berlinale. Na gali otwarcia będzie obecny reżyser filmu” – podali organizatorzy Przeglądu.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Przeglądu rozpocznie się 27 kwietnia i potrwa do 3 maja. Pojawi się na niej blisko stu wybitnych twórców kina, z którymi widzowie będą mieli okazję spotkać się po projekcjach. Udział zapowiedzieli m.in. bohaterowie planowanych retrospektyw: Danuta Stenka, Krzysztof Zanussi, Jan Hrebejk i Ivan Trojan. Nad Olzą zagoszczą też m.in. Agnieszka Holland, Maja Komorowska, Jowita Budnik, Jacek Poniedziałek, Beata Kawka, Artur Żmijewski, Gabriela Muskała i Małgorzata Zajączkowska.

Podczas Przeglądu wspomniane zostaną rocznice dramatycznych wydarzeń sprzed 50 lat, polskiego marca i sierpniowej inwazji na Czechosłowację, kończącej „praską wiosnę”. „Mija 50 lat od czasu brutalnego stłumienia przez komunistyczne władze wolnościowych zrywów mieszkańców Polski i Czechosłowacji. Ta bolesna historia wciąż żyje w pamięci wielu z nas. Chcemy o tych wydarzeniach przypominać prezentując cykl +Niespokojne kino 1968+” – podkreśliła szefowa festiwalu Jolanta Dygoś.

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy Przeglądu przygotowali najazd „reżyserzyc”. „Tę nazwę wymyśliła Jagoda Szelc - sabat najlepszych reżyserskich czarownic/księżniczek polskiego kina. Z tej okazji na festiwalu odbędzie się dyskusja m.in. o roli kobiet reżyserek w naszym filmie, fluktuacji pokoleniowej, przemianach mentalnych” – powiedział dyrektor programowy Kina na Granicy Łukasz Maciejewski.

Do udziału w spotkaniu zaproszone zostały m.in. Agnieszka Holland, Joanna Kos Krauze, Maria Sadowska, Kinga Dębska, Jagoda Szelc, Kasia Adamik i Katarzyna Klimkiewicz.

Po kilku latach przerwy powrócą projekcje transgraniczne. To jedyne w swoim rodzaju pokazy, podczas których ekran i widownię dzieli granica państw. Przy moście Przyjaźni, łączącym dwa brzegi granicznej rzeki Olzy, zaprezentowane zostaną filmy: „Samotni”, „Pod jednym dachem”, „Pali się, moja panno” i „Hallo, Szpicbródka, czyli ostatni występ Króla Kasiarzy”.

W Cieszynie z okazji jubileuszu Przeglądu powstanie mural. Jego oficjalną premierę zaplanowano na 28 kwietnia. Zobaczyć go będzie można w lapidarium w Parku Pokoju. „W tym miejscu przedstawiciele państw europejskich negocjowali warunki zawarcia pokoju cieszyńskiego, kończącego wojnę o sukcesję bawarską. Obecnie mur należy do PSS Społem słynącego z kanapek cieszyńskich. Tak więc przeszłość łączy się w teraźniejszością, a film z kuchnią” – powiedziała Jolanta Dygoś.

Kinu na Granicy towarzyszyły będą koncerty i wystawy, w tym ekspozycja ok. 40 obrazów namalowanych na potrzeby nominowanego do nagrody Oscara filmu „Twój Vincent”.

Pierwsza edycja cieszyńskiej imprezy odbyła się w 1999 r. jako przegląd filmów czeskich. Gościem był Jirzi Menzel, wybitny czeski reżyser, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oskara za film „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. W 2001 r. formuła została rozszerzona o produkcje słowackie, a w 2004 r. o polskie i pojedynczy film węgierski.

Pierwotnie imprezę organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: „Kultura na Granicy” z Polski oraz „Edukacja Talent Kultura” z Czech. (PAP)

autor: Marek Szafrański

edytor: Paweł Tomczyk

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL