Kultura i sztuka po 1989 roku

17.04.2018

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych" w Świdnicy

Pokazy filmów dokumentalnych, dyskusje i spotkania z twórcami zaplanowano w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych", który od środy do niedzieli potrwa w Świdnicy. Tematem przewodnim 11. edycji wydarzenia będzie "inność".

"Celem festiwalu jest przegląd twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego. W tym roku filmy i spotkania poświęcone będą odmienności, która dotyczy wielu sfer życia" - zapowiedziała Patrycja Strzyżewska z Wrocławskiej Fundacji Filmowej. "Inność nie musi oznaczać odmiennego od większości koloru skóry, ale tak naprawdę poczucie wyobcowania towarzyszy nam niemal na każdym kroku. Podczas festiwalu chcemy pokazać, że każdy jest inny, a towarzyszące nam odmienności piękne" - powiedziała Strzyżewska.

Filarem festiwalu jest Konkurs Główny na najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny ze wszystkich krajów Europy. Bierze w nim udział 13 krótkometrażowych filmów autorstwa młodych twórców do 30. roku życia, zarówno profesjonalistów, studentów szkół filmowych, jak i amatorów.

Osobną kategorią jest Konkurs Młodzieżowy, w którym swoje filmy zaprezentują amatorzy do 21. roku życia. W ramach wydarzenia odbędą się także pokazy nowych dokumentów pełnometrażowych.

Podczas festiwalu zaplanowano także spotkania z twórcami, w tym z Mariuszem Szczygłem, autorem licznych reportaży, m.in. "Gottland", który nagrodzony został Europejską Nagrodą Książkową w 2009 r. oraz Nike Czytelników w 2007 r,. Jak zapowiedziała Strzyżewska, spotkanie będzie dotyczyć tego, czym dla reportażysty jest inność i czy autor sam często czuje się odmieńcem. Gośćmi festiwalu będą także reżyserki Anna Zamecka i Anna Gawlita.

Festiwalowi towarzyszyć będzie również wystawa fotografii dokumentalnej Krzyśka Orłowskiego. Ekspozycja "End of the Road" nawiązuje do hasła tegorocznej edycji festiwalu, jakim jest "inność". Tytuł wystawy można rozumieć jako dotarcie do końca drogi, świata, gdzie toczy się życie zamkniętej społeczności. "Bohaterowie przedstawieni na zdjęciach pozostają anonimowi, ich historia nie zostaje nam opowiedziana. +Inność+ w zdjęciach Orłowskiego widzimy jako strach przed obcymi, kimś, kto nie należy do społeczności" - powiedziała Strzyżewska. Ekspozycję będzie można oglądać w świdnickiej Galerii Fotografii do 4. maja.

Festiwal potrwa do niedzieli. Organizatorami wydarzenia są Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.(PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL