Kultura i sztuka po 1989 roku

28.01.2020

Polskie produkcje na międzynarodowym festiwalu filmów dokumentalnych w Budapeszcie

Pokazem macedońskiego filmu "Kraina miodu" Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova rozpoczął się w poniedziałek Budapeszteński Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego, podczas którego zostaną zaprezentowane cztery polskie filmy.

Widzowie festiwalu, który potrwa do 2 lutego, będą mogli zobaczyć w sumie 59 filmów, z których 32 znalazły się w sekcji konkursowej.

Festiwal otworzył film "Kraina miodu" nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Oprócz tego Węgrzy będą mogli obejrzeć jeszcze dwa inne filmy nominowane od Oscarów w kategorii najlepszego filmu dokumentalnego: syryjski "For Sama" i syryjsko-duński "The Cave".

Polskę reprezentować będą "Tańczę dla ciebie" Katarzyny Lesisz, "Połączeni" Aleksandry Maciejczyk, "19.91" Emilii Śniegoskiej i "Po sezonie" Stanisława Cuskego.

Festiwal zorganizowano przy wsparciu m.in. Instytutu Polskiego w Budapeszcie. "To inicjatywa, która już od kilku lat gości w naszym programie" - powiedziała PAP dyrektorka instytutu Joanna Urbańska. "Od samego początku istnienia Budapeszteńskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Instytut Polski w Budapeszcie wspierał to przedsięwzięcie. To praktycznie jedyny międzynarodowy przegląd filmów dokumentalnych na Węgrzech. Polska jest zawsze bardzo bogato reprezentowana" - dodała.

Jak podkreśliła Urbańska, atutem festiwalu jest to, że zapraszani są na niego twórcy, np. reżyserzy czy operatorzy. Gośćmi festiwalu będą miedzy innymi reżyserzy wszystkich czterech polskich filmów.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kib/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL