Europa i świat po 1989 roku

18.04.2019

Prezes PFN: dzięki filmowi „Poland: The Royal Tour” chcemy przełamywać mity i stereotypy

Filip Rdesiński. Fot. PAP/L. Szymański Filip Rdesiński. Fot. PAP/L. Szymański

Dzięki filmowi „Poland: The Royal Tour” chcemy przełamywać mity i stereotypy, które narosły wokół Polski przez lata; podczas premier w USA film obejrzało ponad 2 tys. osób; w maju uroczysta premiera w Warszawie – mówił w środę w Nowym Jorku prezes Polskiej Fundacji Narodowej Filip Rdesiński.

W środę wieczorem czasu lokalnego w nowojorskim muzeum Guggenheima odbyła się trzecia i ostatnia w USA premierowa projekcja filmu dokumentalnego poświęconego Polsce – "Poland: The Royal Tour". Wcześniej film pokazano w Amerykańskiej Akademii Filmowej w Los Angeles i w Lyric Opera w Chicago.

"Podczas tych trzech premier ponad 2 tys. osób obejrzało film, ale mówimy o elitach. O ludziach, którzy reprezentują elitę Nowego Jorku, Chicago, Los Angeles. Na projekcjach było też sporo przedstawicieli Polonii w Stanach Zjednoczonych" – mówił Filip Rdesiński, prezes Polskiej Fundacji Narodowej, która jest współproducentem filmu. "Przed nami zamknięcie tych uroczystych premier - ostatnia premiera odbędzie się w maju w Warszawie" – zapowiedział.

Szef PFN zaznaczył jednocześnie, że pod koniec kwietnia film pojawi się w amerykańskich stacjach telewizyjnych sieci PBS. "Niemalże równolegle będzie można go zobaczyć w Amazon Prime. Co ważne, już w czerwcu pojawi się w samolotach LOT-u" - dodał.

"Nasi polscy widzowie także będą mogli zobaczyć ten materiał w polskich telewizjach, dlatego, że w kontrakcie, który podpisaliśmy z Peterem Greenbergiem, będzie można ten film udostępnić wszystkim telewizjom" – poinformował Rdesiński.

"The Royal Tour" to seria filmów dokumentalnych przedstawiająca historię, kulturę i przyrodę najciekawszych państw świata, realizowana przez amerykańską sieć stacji telewizyjnych PBS. Pomysłodawcami serii i amerykańskimi producentami filmu są Peter Greenberg i Mitchell Cannold. Formuła programu przewiduje, że przewodnikiem oprowadzającym widza po różnych krajach jest urzędujący szef państwa lub rządu. Wybrane miejsca w Polsce przedstawia widzom premier Mateusz Morawiecki. W filmie można zobaczyć m.in. Warszawę, Wrocław, Kraków, Wieliczkę, były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, a także Malbork, Gdynię i Hel.

"To wielki sukces i to podkreślamy nie tylko my, ale też nasi goście, którzy tłumnie przybywają na te premiery. Dzięki tym premierom nawiązaliśmy liczne kontakty w Hollywood, w Chicago, ale także wśród finansjery Nowego Jorku; jest tutaj wielu znanych prawników, wiele osobistości związanych z polityką, kulturą, mediami i oni wszyscy chwalą ten film" – mówił Rdesiński podczas nowojorskiej premiery odcinka programu poświęconego Polsce.

Jak podkreślił, "te trzy premiery w USA, premiery w stacjach telewizyjnych sieci PBS, Amazon Prime to olbrzymie uderzenie, dzięki któremu będziemy przełamywać mity i stereotypy, które narosły wokół Polski przez lata".

z Nowego Jorku Rafał Białkowski (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ cyk/ mal/ mam/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL