Europa i świat po 1989 roku

24.09.2018

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow honorowym obywatelem Paryża

Merostwo Paryża jednomyślnie przyznało w poniedziałek honorowe obywatelstwo miasta więzionemu w Rosji ukraińskiemu reżyserowi Ołehowi Sencowowi, który głoduje w kolonii karnej.

"W momencie, gdy do was mówię, Ołeh Sencow kontynuuje strajk głodowy, aby zaprotestować przeciwko karze 20 lat więzienia" - powiedziała mer Paryża Anne Hidalgo, przypominając, że "Paryż zawsze stał po stronie obrońców wolności". Dodała, że przyznanie Sencowowi honorowego obywatelstwa Paryża jest "aktem nadziei, aktem symbolicznym".

42-letni Sencow, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został aresztowany w Symferopolu i wywieziony do Rosji w maju 2014 roku. W sierpniu 2015 roku skazano go na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny. Od połowy maja prowadzi protest głodowy, domagając się uwolnienia swoich rodaków, przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach. Jest sztucznie karmiony.

Proces Sencowa został uznany przez Amnesty International za "stalinowski" i potępiony przez Ukrainę, UE, USA i inne kraje. Od miesięcy zachodni politycy, reżyserzy i aktorzy wielokrotnie występowali z apelami o uwolnienie Sencowa.

10 sierpnia prezydent Francji Emmanuel Macron składał "wiele propozycji" w rozmowie telefonicznej rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi w kwestii "rozwiązania humanitarnego" sprawy Sencowa, lecz pozostały one bez odpowiedzi.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wielokrotnie powtarzał, że zgodnie z rosyjskim prawem o ułaskawienie powinien poprosić sam skazany, lecz Sencow odmawia. (PAP)

jo/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL