Polskie Państwo Podziemne

16.04.2018

W Kijowie pokazano film o Irenie Sendlerowej

W związku z 75. rocznicą powstania w getcie warszawskim Instytut Polski w Kijowie zaprezentował w poniedziałek film „Historia Ireny Sendlerowej”. Po pokazie ukraińska publiczność spotkała się z jej córką, Janiną Zgrzembską.

„Działalność Ireny Sendlerowej, Polki, która w czasie II wojny światowej ratowała Żydów, jest symbolem wielkiego ruchu w Polsce, świadczącym o tym, że okupantowi nie udało się zniszczyć ducha Polaków, którzy pomagali nie tylko sobie, ale i innym” – powiedział dyrektor Instytutu Polskiego Bartosz Musiałowicz.

„Tego typu postawy warto pokazywać w każdym kraju” - podkreślił.

Córka Sendlerowej mówiła po projekcji, że jej matka nie lubiła, kiedy nazywaną ją bohaterką. „Bohater to człowiek, który jest z karabinem na froncie. Mama robiła to, co robić należało. Szła przez życie z hasłem +tonącemu trzeba podać rękę+ i być człowiekiem” – mówiła.

Irena Sendlerowa, ps. Jolanta, była działaczką społeczną, członkinią PPS, a w czasie wojny kierowniczką referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom "Żegota". Ratowała żydowskie dzieci z warszawskiego getta. Została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Zmarła w 2008 r. w wieku 98 lat.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL