Kultura i sztuka po 1989 roku

17.07.2019

W sobotę rusza druga edycja Wakacyjnego Kina Plenerowego

Osiem filmów, poruszających tematy z historii Polski i Polaków, będzie można oglądać w Wakacyjnym Kinie Plenerowym „Niepodległa w Europie”, który rozpocznie się w Rzeszowie w sobotni wieczór. Jako pierwsza zostanie wyświetlona „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.

Realizatorem projektu jest wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Jak przypomniała rzeczniczka wojewody Małgorzata Waksumundzka-Szarek tegoroczne Wakacyjne Kino Plenerowe jest kontynuacją ubiegłorocznego cyklu seansów filmowych włączających wszystkich mieszkańców Podkarpacia we współtworzenie i świętowanie 100. jubileuszu obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Każdy z prezentowanych filmów nawiązuje do wydarzeń historycznych ważnych dla Polaków. Seanse pełnią rolę edukacji patriotyczno-historycznej, będącej ważnym składnikiem społecznej świadomości budującej polską tożsamość i wspólnotę narodową. To również wspaniała okazja do relaksu i spędzenia miło letniego wieczoru przed wielkim ekranem, zainstalowanym pod rozgwieżdżonym niebem” – zaznaczyła Waksmundzka-Szarek.

W programie tegorocznego kina plenerowego znajdą się współczesne filmy fabularne. Przeważać będą dramaty: obyczajowy, psychologiczny, wojenny, melodramat, ale będzie też thriller, biograficzny film muzyczny i komedia. 

Waksumudzka-Szarek podkreśliła, że filmy były wybierane ze względu na tematykę i element edukacyjny, ale także na wartość artystyczną. Dodała, że w tym roku udział w doborze repertuaru mieli mieszkańcy, którzy mogli wskazywać filmy w plebiscycie zorganizowanym przez wojewodę podkarpackiego.

Podczas inauguracji zostanie zaprezentowany melodramat „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

W czasie kolejnych seansów widzowie będą mogli obejrzeć jeszcze „Trzy kolory – Biały” Krzysztofa Kieślowskiego, „U Pana Boga za piecem Jacka Bromskiego, biograficzny obraz „Jesteś Bogiem” w reż. Leszka Dawida, thriller „Kret” Rafaela Lewandowskiego, „Dzień kobiet” w reż. Marii Sadowskiej i „Wenecję” Jana Jakuba Kolskiego. Cykl zakończy prezentacja dramatu wojennego „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delicia.

Filmy będą prezentowane w każdą kolejną sobotę wakacji. Prezentacja zakończy się 4 września. 

Organizatorem wydarzenia jest wojewoda podkarpacki, a partnerami Wakacyjnego Kina Plenerowego są: Bernardyńskie Centrum Religijno-Kulturowe przy klasztorze ojców Bernardynów w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Fundacja Dziesiąta Muza z Warszawy, Kino Zorza.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Niepodległa w Europie”, dofinansowane z Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL