Kultura i sztuka po 1989 roku

05.10.2019

We Lwowie rozpoczął się Przegląd Najnowszych Filmów Polskich

Aktorzy Piotr Rogucki (L) i Wojciech Mecwaldowski w przedstawieniu Teatru Telewizji „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy” w reżyserii Marka Bukowskiego. Fot. TVP/PAP/A. Rzonca Aktorzy Piotr Rogucki (L) i Wojciech Mecwaldowski w przedstawieniu Teatru Telewizji „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy” w reżyserii Marka Bukowskiego. Fot. TVP/PAP/A. Rzonca

We Lwowie rozpoczął się VIII Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”, który od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Sobota jest pierwszym dniem seansów tej imprezy, która zakończy się 13 października.

„Przegląd Najnowszych Filmów Polskich +Pod Wysokim Zamkiem+, to nie tylko filmy, ale i imprezy towarzyszące. W związku z 80. rocznicą (wybuchu II wojny światowej) otworzyliśmy przegląd filmem +Kurier+ o legendarnym żołnierzu Armii Krajowej i polskiego państwa podziemnego (Janie Nowaku-Jeziorańskim) oraz jego odysei wojennej” - powiedział PAP Rafał Kocot z konsulatu RP we Lwowie, który organizuje festiwal.

„Chcemy jednak przypomnieć także drugą rocznicę. 17 września 1939 r. do II Rzeczpospolitej wkroczyli sowieci i w sobotę pokazujemy spektakl teatru telewizji o Tadeuszu Dołędze-Mostowiczu, który zginął 20 września w Kutach najprawdopodobniej z rąk sowieckich” - poinformował.

CZYTAJ TAKŻE

Przeglądowi towarzyszą różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne, związane z polskim filmem. Odbędzie się m.in. recital Piotra Machalicy, który będzie śpiewał piosenki lwowskiego poety Mariana Hemara, skierowana do uczniów Lekcja Historii w kinie oraz gra terenowa Uliczkami Lwowa.

„Mam przekonanie, że każdy z widzów, czy to Lwowian, czy Polaków lwowskich, czy Ukraińców, znajdzie podczas przeglądu coś dla siebie i będzie miał okazję zobaczenia kawałka współczesnej Polski” - zaznaczył Kocot.

Podczas przeglądu prezentowane są najnowsze polskie filmy, które wyprodukowane zostały w 2018 i 2019 r. i nie trafiły do sieci dystrybucyjnej na Ukrainie.

„To są tak naprawdę premiery dla widza ukraińskiego i pełne sale kinowe, które przegląd gromadzi co roku są dla nas potwierdzeniem, że pomysł tego projektu był trafiony” - oświadczył.

„Bez wątpienia jest to wielki sukces komitetu organizacyjnego i pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia, pani Barbary Pacan. Chcielibyśmy też podziękować za zaangażowanie wolontariuszom oraz sponsorom, bez których tej imprezy by nie było” - oświadczył Kocot.

Po zakończeniu Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich we Lwowie z jego repertuarem będą mogli zapoznać się mieszkańcy Iwano-Frankiwska (d. Stanisławów). Tam filmy przeglądu będą prezentowane w dniach 8-14 listopada.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL