Kultura i sztuka po 1989 roku

14.12.2016

Wieczór pamięci Andrzeja Wajdy w moskiewskim Memoriale

Andrzej Wajda na planie filmu „Człowiek z żelaza”. Gdańsk 04.1981. Fot.  PAP/M. Billewicz Andrzej Wajda na planie filmu „Człowiek z żelaza”. Gdańsk 04.1981. Fot. PAP/M. Billewicz

Wieczór poświęcony pamięci Andrzeja Wajdy zorganizowano w środę w Stowarzyszeniu Memoriał w Moskwie; pokazowi "Człowieka z żelaza" towarzyszyła dyskusja o wydarzeniach lat 70. i 80. w Polsce. Większość widzów oglądała ten film Wajdy po raz pierwszy.

"+Człowiek z żelaza+ to jeden z najmniej znanych filmów Wajdy" w Rosji - powiedział PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie Dariusz Klechowski. Jak wyjaśnił, film pokazywany był w Rosji bardzo rzadko, tylko kilka razy w latach 90.

W krótkim wprowadzeniu przed filmem Aleksandr Gurjanow ze Stowarzyszenia Memoriał opowiadał m.in. o własnych doświadczeniach życia w Warszawie i o latach 70. w Polsce. Dyskusja po pokazie dotyczyła głównie kwestii historycznych. "Przeszliśmy historię tych wydarzeń po II wojnie światowej - od 1956 roku do 1981" - zauważył szef Instytutu Polskiego. Pytania widzów dotyczyły także autentyczności filmowych postaci, jak również pojawiających się w filmie postaci rzeczywistych - Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz. "Była to rozmowa o tym, jak Wajda umiejętnie połączył efekty filmu dokumentalnego z fabułą" - dodał Klechowski.

Szef Instytutu Polskiego zwrócił uwagę, że widzowie, którzy przyszli na pokaz w Memoriale, to "publiczność, która jest naprawdę dobrze przygotowana, zna dość dobrze historię Polski, dzięki temu też można mówić o szczegółach: takich, o które na pewno przy innych okazjach - nawet prezentacji filmów Wajdy - nikt nie będzie pytał". Odbiór filmu poprzez pryzmat historii Klechowski określił jako specyfikę Memoriału.

Stowarzyszenie Memoriał to zasłużona rosyjska organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka i dokumentująca zbrodnie stalinowskie, w tym popełnione na Polakach. We wspomnieniu opublikowanym w październiku, po śmierci Andrzeja Wajdy, Memoriał podkreślił, że reżyser wniósł "ogromny wkład w dialog polsko-rosyjski" i w proces "gojenia krwawiących ran wspólnej historii" obu krajów.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mmp/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL