Kultura i sztuka po 1989 roku

19.08.2018

Wrocław: festiwal filmowy na 100-lecie odzyskania niepodległości

Filmowy Festiwal Wolności we Wrocławiu Filmowy Festiwal Wolności we Wrocławiu

Niemal 40 polskich filmów z minionych dekad zostanie pokazanych podczas Filmowego Festiwalu Wolności, który w dniach 2-30 września odbędzie się w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu. Festiwal ma uświetnić obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Festiwal rozpocznie się 2 września od projekcji obrazu "Pruska kultura" z 1908 r. To najstarszy zachowany film polski. Ośmiominutowa produkcja opowiada o losach Polaków pod zaborami. Na otwarcie festiwalu widzowie obejrzą również dokument Janusza Zaorskiego "Pokolenie". To obraz współczesnej Polski przedstawiony przy pomocy fragmentów dzieł realizowanych we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

Łącznie na festiwalu zostanie pokazanych niemal 40 polskich filmów z minionych dekad. Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego Jarosław Perduta podkreślił, że polska sztuka filmowa od początków swojego istnienia żywo reagowała na otaczającą rzeczywistość, stając się równocześnie jej komentatorem i współkreatorem. "Temat wolności pojawia się w wielu dziełach naszych mistrzów. Warto je przypomnieć i zastanowić się wspólnie, na ile zawarta w nich prawda o Polsce i Polakach, jest nadal aktualna" – powiedział Perduta.

W ramach festiwalu odbędzie się plebiscyt, w którym widzowie wybiorą najlepsze polskie filmy wszechczasów. "Te obrazy zostaną również zaprezentowane podczas festiwalu" - powiedziała kurator festiwalu Katarzyna Majewska.

Na filmy można głosować na stronie internetowej festiwalu: festiwalwolnosci.pl. Znajduję się tam lista 105 obrazów, którą zaproponowali ekspercie z Dolnośląskiego Centrum Filmowego. "Najstarszym filmem na naszej liście jest +Mocny człowiek+ Henryka Szaro z 1927 r. na podstawie powieści Stanisława Przybyszewskiego. Z filmów przedwojennych wpisaliśmy na nią jeszcze kilka pozycji, między innymi komedię +Czy Lucyna to dziewczyna+ w reż. Juliusza Gardena, z powojennych oczywiście +Skarb+, +Zakazane piosenki+ i +Ulica graniczna+, są wreszcie obrazy największych twórców polskiego kina: Wajdy, Munka, Hasa, Konwickiego, Kieślowskiego, jest kino moralnego niepokoju, są przedstawiciele najważniejszych nurtów" – wylicza Majewska.

Podczas festiwalu zaplanowano również szereg imprez towarzyszących, w tym spotkania z twórcami i znawcami polskiego kina. "Z gośćmi będziemy rozmawiać nie tylko o filmach, które często współtworzyli, ale również o uwarunkowaniach społecznych i politycznych, które towarzyszyły ich powstaniu, o wyzwaniach i problemach, z którymi wówczas byliśmy w Polsce konfrontowani" - mówił Perduta. Odbędą się również wystawy poświęcone polskiej kinematografii.

Festiwal zakończy się 30 września projekcją filmu "Nadzór" wrocławskiego reżysera Wiesława Saniewskiego.

Większość projekcie odbędzie się w kinie Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu. Festiwalowe pokazy zaplanowano też w Jeleniej Górze (kino LOT), Wałbrzychu (kino Apollo) i Legnicy (kino Piast). Wstęp na wszystkie filmy i wydarzenia będzie bezpłatny.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL