Kultura i sztuka po 1989 roku

06.12.2016

Zmarł brytyjski aktor Peter Vaughan

Brytyjski aktor Peter Vaughan, najbardziej znany z postaci Aemona z telewizyjnego serialu "Gra o tron" (2011–2015), zmarł w wieku 93 lat - poinformowała we wtorek agentka aktora.

Vaughan umarł spokojnie z rana tego dnia, w otoczeniu rodziny. Przyczyny zgonu nie podano.

Debiutował na dużym ekranie w 1959 roku. Występował również w teatrze. Pojawił się w wielu drugoplanowych rolach filmowych i w kilkudziesięciu serialach telewizyjnych.

Zagrał m.in. w obsypanym Oscarami i innymi nagrodami melodramacie "Kochanica Francuza" (1981) Karela Reisza na podstawie powieści Johna Fowlesa, w sensacyjnej "Tożsamości Bourne'a (1988) i w "Okruchach dnia" (1993) w reżyserii Jamesa Ivory'ego na podstawie powieści brytyjskiego pisarza japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro.

Urodził się jako Peter Ohm w środkowej Anglii; jego pierwszą żona była nieżyjąca już aktorka Billie Whitelaw. Pozostawił drugą żonę, Lillias Walker.(PAP)

klm/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL