Polacy na frontach II wojny światowej

18.11.2015 aktualizacja 20.07.2016

Polski Cmentarz Wojenny w Casamassima

W regionach Apulia i Basilicata na południu Włoch zorganizowano obchody upamiętniające żołnierzy II Korpusu Polskiego, którzy uczestniczyli w walkach o wyzwolenie tego kraju. Uroczystości rozpoczęto w sobotę mszą na cmentarzu w Casamassima koło Bari, gdzie pochowano ponad 420 polskich żołnierzy zmarłych z ran w szpitalach i poległych w bitwach.

W obecności kombatantów II Korpusu złożono wieńce i kwiaty. W mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, wojska, Ordynariatu Polowego, ambasady RP w Rzymie, Polonii oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z jej sekretarzem Andrzejem Kunertem.

Po mszy odbyły się uroczystości przed pomnikiem ku czci poległych w I i II wojnie światowej. Otwarta została wystawa fotografii „Apulia Polaków. Od 1944 do 1946 roku... historia w czerni i bieli”.

Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego na placu w Casamassima rozpoczęto od minuty ciszy, by upamiętnić ofiary zamachów w Paryżu. (PAP)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL