Kultura i sztuka 1945-1989

24.11.2016 aktualizacja 10.05.2017

40. rocznica premiery serialu „07 zgłoś się”

Scena z filmu "07 zgłoś się" - Bronisław Cieślak (L) i Zdzisław Kozień. Fot. PAP/CAF/W. Rozmysłowicz Scena z filmu "07 zgłoś się" - Bronisław Cieślak (L) i Zdzisław Kozień. Fot. PAP/CAF/W. Rozmysłowicz

25 listopada przypada 40. rocznica rozpoczęcia emisji jednego z najpopularniejszych polskich seriali, „07 zgłoś się” z Bronisławem Cieślakiem w roli głównej.

Kryminalny serial, w reżyserii Krzysztofa Szmagiera - który był także jednym z autorów scenariusza - i z muzyką Włodzimierza Korcza realizowano dla Telewizji Polskiej w latach 1976-87. Złożyło się na niego 21 odcinków. W obsadzie, obok Bronisława Cieślaka, znaleźli się m.in.: Zdzisław Tobiasz (jako major Wołczyk), Zdzisław Kozień (jako porucznik Zubek), Ewa Florczak (w roli sierżant Olszańskiej), Jerzy Rogalski (jako porucznik Jaszczuk) i Hanna Dunowska (jako sierżant Sikora).

Głównym bohaterem serii jest oficer MO Sławomir Borewicz (tytułowe 07 to jego kryptonim), bezkompromisowy w walce z przestępczością, a zarazem nie pozbawiony uroku osobistego i poczucia humoru; przez widzów nazywany niekiedy, żartobliwie, „Jamesem Bondem Milicji Obywatelskiej”.

Głównym bohaterem serii jest oficer MO Sławomir Borewicz (tytułowe 07 to jego kryptonim), bezkompromisowy w walce z przestępczością, a zarazem nie pozbawiony uroku osobistego i poczucia humoru; przez widzów nazywany niekiedy, żartobliwie, „Jamesem Bondem Milicji Obywatelskiej”.

W każdym odcinku porucznik razem z zespołem funkcjonariuszy rozwiązuje inną zagadkę kryminalną. Np. w odcinku „Rozkład jazdy” zamordowana zostaje piosenkarka estradowa, której wbito nóż w serce; w „Grobowcu rodziny von Rausch” początkiem śledztwa staje się profanacja dokonana na cmentarzu; w odcinku „Morderca działa nocą” giną młode kobiety, a podejrzenia o zbrodnie padają na dyrektora zakładów odzieżowych.

Wcielający się w postać Borewicza Bronisław Cieślak, aktor niezawodowy, przed rozpoczęciem gry w „07 zgłoś się” pracował jako dziennikarz – w Polskim Radio i w TVP.

Zanim serialowy Borewicz został zatrudniony w Stołecznym Urzędzie Spraw Wewnętrznych, miał – co wypomina mu przełożony – „zawadiacką przeszłość”, uczestniczył w licznych bójkach. Jednocześnie dowiadujemy się, że Borewicz skończył studia prawnicze, a przez pewien czas przebywał w Wielkiej Brytanii, gdzie, jak sam opowiada w jednym z odcinków, "bawił się w handel zagraniczny".

Borewicz jest inteligentny i bardzo pewny siebie, odznacza się sceptycznym dystansem do świata oraz ostrym językiem - jest mistrzem ciętych ripost i dosadnych określeń. Wobec kolegów bywa złośliwy, lubi ich pouczać. Gdy np. obaj z Jaszczukiem znajdują na biurku sierżant Sikory książkę „Ciąża, poród, połóg”, a zaskoczony Jaszczuk stwierdza, że „przecież koleżanka Sikora jest…”, Borewicz odpowiada porucznikowi: „Panną – chciał pan powiedzieć. Ale tego się nie robi obrączką”.

Komentarze Borewicz wygłasza również na temat porucznika Zubka. Radzi np. sierżant Olszańskiej: „Dobrze by było popatrzeć do akt dawnych prokuratur powiatowych...(...) Nawet wiem, kto to zrobi”. „Dlaczego znowu ja?!” – protestuje Olszańska. „Bo Zubek ma jeszcze tylko pięć lat do emerytury, mógłby nie zdążyć” – argumentuje Borewicz.

Zwierzchnikiem Borewicza jest major Wołczyk. Major lubi podwładnego, jednak ten nierzadko wystawia cierpliwość szefa na próbę. Major mówi później ironicznie: „Marzę o dniu, w którym jeden z nas pójdzie na emeryturę” lub „Wyjaśnienia w stylu +po to Pan Bóg dał mi ręce, żebym nie musiał wzywać radiowozu+ przestały mnie już interesować”.

W serialu „07 zgłoś się”, który wielką sympatią widzów cieszy się do dzisiaj, wystąpiło wielu znanych aktorów. W kolejnych odcinkach oglądać można było m.in.: Barbarę Brylską, Grażynę Szapołowską, Ewę Szykulską, Joannę Żółkowską, Leona Niemczyka, Piotra Fronczewskiego, Wacława Kowalskiego, Zbigniewa Buczkowskiego.

Borewicz jeździ dużym fiatem i polonezem. Świetnie strzela. Wysportowany, odważny, opanował różne techniki walki wręcz. Zna się na technologicznych nowościach. Gdy koleżanka z pracy wyznaje: „Przyznam się, że z tym radarem to dla mnie czarna magia”, Borewicz tłumaczy cierpliwie: „To z angielskiego, to się nazywa SIR, to jest skrót od Subsurface Interface Radar, działa trochę na takiej zasadzie, jak takie sondy do szukania ławic szprotek w morzu, wysyła w głąb ziemi i rejestruje następnie odbite od warstw geologicznych i innych przedmiotów fale elektromagnetyczne i jak się coś odróżnia od otaczającego podłoża, możemy to zobaczyć. Archeologia tym się posługuje, my zresztą też. Kapujesz?” „Strasznie to mądre!” – uznaje koleżanka.

Porucznik Borewicz jest mężczyzną nowoczesnym. Pachnie Old Spicem, nosi ubrania marki Wrangler i polską kopię amerykańskiej kurtki wojskowej M 65. Włada językiem angielskim. Potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Jest oczytany, cytuje znanych pisarzy. W Pałacu Mostowskich ma opinię podrywacza. Podobnie jak brytyjski agent 007, cieszy się u kobiet dużym powodzeniem. W stosunku do pań jest śmiały i bezpośredni. Często angażuje się w kilka romansów jednocześnie. Na temat relacji uczuciowych potrafi wygłaszać „złote rady”. „Moja babcia (...) mówiła, że po to się żyje we dwoje, żeby radości mnożyć przez dwa, a kłopoty dzielić na dwoje” – opowiada Sikorze. Ta zauważa jednak: „Zdaje się, że u pana to idzie w ułamki piętrowe”. Z serialu dowiadujemy się, że Borewicz ma za sobą małżeństwo zakończone rozwodem i że żona zostawiła go dla innego mężczyzny.

W serialu „07 zgłoś się”, który wielką sympatią widzów cieszy się do dzisiaj, wystąpiło wielu znanych aktorów. W kolejnych odcinkach oglądać można było m.in.: Barbarę Brylską, Grażynę Szapołowską, Ewę Szykulską, Joannę Żółkowską, Leona Niemczyka, Piotra Fronczewskiego, Wacława Kowalskiego, Zbigniewa Buczkowskiego.

Pomysł na scenariusz telewizyjnej produkcji zaczerpnięto z serii opowiadań kryminalnych „Ewa wzywa 07”, które ukazywały się w specjalnych zeszytach, nakładem wydawnictwa Iskry, w latach 1968-1989.(PAP)

jp/ mlu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL