Kondzio234
07.11.2015 aktualizacja 18.10.2016

Tajemnicza historia zamku Książ

Zamek Książ w Wałbrzychu. Fotografia mojego autorstwa Zamek Książ w Wałbrzychu. Fotografia mojego autorstwa

W lipcu odwiedziłem Dolny Śląsk. Nie mogłem przepuścić okazji zobaczenia zamku Książ. Napiszę teraz trochę o tym, co zobaczyłem i co się dowiedziałem.

W pobliżu Wałbrzycha znajduje się niesamowity zamek Książ. Niesamowity, jeśli chodzi o wygląd i miejsce gdzie się znajduje, ale także jeśli chodzi o jego tajemniczą historię. Na przełomie lat 20 i 30.XX wieku Książ należał do Hochbergów. W roku 1941 zamek ten przejął reżim nazistowski. Synowie księżnej Daisy i Jana Henryka XV walczyli przeciw Hitlerowi (Jan Henryk XVII w służył armii brytyjskiej, Aleksander w wojsku polskim).

Po przejęciu zamku naziści kradną wiele cennych dzieł i zabytków i przechowują tu także zbiory Królewskiej Biblioteki Pruskiej. Dwa lata po przejęciu od właścicieli Książa, do zamku wkracza nazistowska organizacja ' Todta. Rozpoczyna tam intensywne prace, które według różnych źródeł miały zakończyć się przygotowaniem dla Adolfa Hitlera w zamku jednej z kwater głównych.

Pod zamkiem powstały tajemnicze tunele o długości około 1 km. W tym czasie powstały również tunele w górach Sowich. Przeznaczenie tuneli nadal nie jest ustalone. Stąd cała tajemnica.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL