24.02.2015 aktualizacja 22.01.2017

Zamek w Bezławkach - Krzyżacy, Świdrygiełło i św. Graal

Bezławki - budynek zamkowy. Fot. ebj Bezławki - budynek zamkowy. Fot. ebj

Polecam wszystkim odwiedzenie krzyżackiego zamku w Bezławkach (niem. Baeslack), położonego pomiędzy Mrągowem i Kętrzynem; około 5 km. na pd wsch. od Świętej Lipki. Gotycki zamek powstał w XIV w., był siedzibą komornika krzyżackiego; pod koniec XVI w. został przebudowany i adaptowany na kościół ewangelicki. Wokół zamku przetrwał mur obronny, pełniący później funkcję ogrodzenia cmentarza położonego przy kościele, jest też zamkowa brama. Pozostałości cmentarza i niektóre nagrobki widoczne są do dziś.

Zamek ma bardzo ciekawą historię, na pocz. XV w. przebywał w nim sprzymierzony z Krzyżakami Świdrygiełło - brat króla Władysława Jagiełły; informacja o tym wydarzeniu z 1402 r. to pierwsza wzmianka w dokumentach na temat zamku. Inny interesujący fakt z jego dziejów dotyczy lwa, którego od 1398 r. trzymano na zamku; książę Witold przekazał go w darze wielkiemu mistrzowi krzyżackiemu Konradowi von Jungingen.

Najbardziej jednak pobudza wyobraźnię miejscowa legenda, według której w murach zamku przechowywany był legendarny św. Graal, poszukiwany przez rycerzy króla Artura! Miał on być w posiadaniu przebywającego w Bezławkach Świdrygiełły, który odziedziczył go po swoim ojcu Giedyminie. Ród Giedymina według jednej z legend wywodził się od Godwina - syna angielskiego króla Haralda II, który zginął pod Hastings w 1066 r. Godwin, uciekając z Anglii, zabrać miał ze sobą królewskie skarby, wśród nich św. Graala. W 1520 r., w czasie ostatniej wojny polsko-krzyżackiej, św. Graal miał zostać zamurowany w Bezławkach na wieść o zbliżających się Tatarach...

Bezławki to wyjątkowe miejsce, gdzie czuje się duchy historii … :)

Polecam film: "Bezławki. Ocalić od zniszczenia"

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL