Daty

Kalendarz historyczny

17.6

 • 1999 / 21 LAT TEMU

  Papież Jan Paweł II podczas spotkania z wiernymi w rodzinnych Wadowicach. 16.06.1999. Fot. PAP/R. Pietruszka

  Papież Jan Paweł II zakończył ósmą pielgrzymkę do Polski (5-17 czerwca 1999).

 • 1939 / 81 LAT TEMU

  Krzysztof Zanussi. Fot. PAP/L. Szymański

  W Warszawie urodził się Krzysztof Zanussi, reżyser, scenarzysta, autor filmów „Struktura kryształu”, „Życie rodzinne”, „Iluminacja”, „Bilans kwartalny”, „Barwy ochronne”, „Spirala”, „Kontrakt”, „Constans”, „Z dalekiego kraju”, „Życie za życie. Maksymilian Kolbe”, „Rok spokojnego słońca” – uhonorowany Złotym Lwem w Wenecji, „Dotkniecie ręki”, „Cwał”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”, „Persona non grata” i „Obce ciało”; wieloletni szef Studia Filmowego TOR.

 • 2017 / 3 LATA TEMU

  W Międzyrzecu Podlaskim zmarł aktor filmowy i teatralny Mieczysław Kalenik, najbardziej znany z roli Zbyszka z Bogdańca w filmie „Krzyżacy” Aleksandra Forda.

 • 2010 / 10 LAT TEMU

  Elżbieta Czyżewska. Fot. PAP/Z. Matuszewski

  W Nowym Jorku zmarła Elżbieta Czyżewska, aktorka, wystąpiła m.in. w filmach "Mąż swojej żony", "Zaduszki", "Gdzie jest generał", "Godzina pąsowej róży", "Milczenie", "Żona dla Australijczyka", "Giuseppe w Warszawie", "Rysopis", "Niekochana", "Małżeństwo z rozsądku" i "Wszystko na sprzedaż".

 • 2004 / 16 LAT TEMU

  Jacek Kuroń. Fot. PAP/T. Michalak

  W Warszawie zmarł Jacek Kuroń, wieloletni więzień polityczny PRL, współtwórca Komitetu Obrony Robotników, czołowy doradca kierownictwa NSZZ "Solidarność", uczestnik obrad Okrągłego Stołu, parlamentarzysta, minister pracy i polityki socjalnej, historyk, publicysta, wychowawca, społecznik.     

   

 • 2000 / 20 LAT TEMU

  W Charkowie z udziałem premiera Polski Jerzego Buzka i premiera Ukrainy Wiktora Juszczenki uroczyście otwarto Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu; w Charkowie-Piatichatkach spoczęły szczątki 4302 polskich ofiar NKWD, z których zdecydowaną większość stanowili więźniowie obozu w Starobielsku, w tym ośmiu generałów; w dołach śmierci, wraz z polskimi oficerami, leży także około 2,8 tys. ofiar stalinowskiego terroru z lat 1937-1938.

 • 1991 / 29 LAT TEMU

  Podpisanie traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Fot. PAP/G. Rogiński

  W Bonn premier Jan Krzysztof Bielecki i kanclerz Helmut Kohl podpisali polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

 • 1985 / 35 LAT TEMU

  SB aresztowała w Warszawie Tadeusza Jedynaka, członka Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" z regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

 • 1983 / 37 LAT TEMU

  Miron Białoszewski. Fot. PAP/H. Rosiak

  W Warszawie zmarł Miron Białoszewski, poeta, prozaik, twórca teatralny, autor „Pamiętnika z powstania warszawskiego”.

 • 1975 / 45 LAT TEMU

  Wizytę w Polsce rozpoczął prezydent Francji Valery Giscard d`Estaing.

 • 1972 / 48 LAT TEMU

  Michał Żebrowski. Fot. PAP/J. Turczyk

  W Warszawie urodził się Michał Żebrowski, aktor, znany m.in. z roli Jana Skrzetuskiego w ekranizacji „Ogniem i mieczem” oraz Tadeusza Soplicy w „Panu Tadeuszu”, wystąpił również w filmach „Poznań 56”, „Wiedźmin”, „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”, „Pręgi”, „Rok 1612”, „Janosik. Prawdziwa historia”, „Sęp” i „Tajemnica Westerplatte”, a także w serialu „Sława i chwała”; dyrektor naczelny Teatru 6.piętro w Warszawie.

 • 1971 / 49 LAT TEMU

  Gen. Antoni Szyling. Fot. CAW

  W Montrealu zmarł gen. Antoni Szylling, generał WP; w czasie kampanii 1939 r. dowódca Armii "Kraków", mającej bronić Górnego Śląska i południowego skrzydła polskiego frontu; po walkach odwrotowych wyprowadził większość sił armii na wschód od Wisły; dowodził w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim.

 • 1963 / 57 LAT TEMU

  Zmarł Richard Baer, nazistowski zbrodniarz, komendant KL Auschwitz-Birkenau (1944-1945); po ewakuacji obozu w styczniu 1945 r. otrzymał nominację na komendanta KL Mittelbau-Dora; miał być sądzony w 1963 r. w RFN w procesie 24 zbrodniarzy SS, jednak ze względu na zły stan zdrowia jego sprawę wyłączono z procesu.

 • 1945 / 75 LAT TEMU

  W Moskwie rozpoczęły się rozmowy na temat utworzenia w Polsce Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej.

 • 1945 / 75 LAT TEMU

  Wojsko Polskie zajęło polską część Cieszyna.

 • 1944 / 76 LAT TEMU

  W Warszawie urodził się Adam Kreczmar, poeta, satyryk.

 • 1940 / 80 LAT TEMU

  W Warszawie urodził się Jakub Karpiński, socjolog, historyk, politolog, działacz opozycji antykomunistycznej.

 • 1939 / 81 LAT TEMU

  W Tokio urodziła się Ludmiła Jakubczak, piosenkarka, tancerka.

 • 1934 / 86 LAT TEMU

  Prezydent Ignacy Mościcki. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

  Ukazał się dekret prezydenta RP Ignacego Mościckiego o utworzeniu obozu izolacyjnego w Berezie Kartuskiej.

 • 1931 / 89 LAT TEMU

  Ignacy Gogolewski. Fot. PAP/C. Niedenthal

  W Ciechanowie urodził się Ignacy Gogolewski, aktor, przez wiele lat związany z Teatrem Polskim w Warszawie, następnie Teatrem Narodowym; niezapomniany Antek Boryna w ekranizacji "Chłopów", wystąpił również w filmach „Żołnierz Królowej Madagaskaru”, „Szyfry”, „Jowita”, „Hrabina Cosel”, „Samotność we dwoje”, „Bolesław Śmiały”, „Spotkanie na Atlantyku”, „Zamach stanu”, a także w serialu „Stawka większa niż życie”; w latach 2005-2006 prezes ZASP-u.

 • 1925 / 95 LAT TEMU

  W Genewie podpisany został protokół o zakazie używania w czasie wojny gazów trujących i broni bakteriologicznej; wśród sygnatariuszy dokumentu był rząd polski.

 • 1921 / 99 LAT TEMU

  Powstała Biblioteka Polska PAN w Rzymie po przekazaniu przez Józefa Michałowskiego prywatnego księgozbioru Ośrodkowi Polskich Studiów Akademii Umiejętności.

 • 1920 / 100 LAT TEMU

  Defilada słuchaczy Szkoły Morskiej w Tczewie. Źródło: NAC

  W Tczewie utworzono Szkołę Morską.

 • 1915 / 105 LAT TEMU

  W Travniku na terenie Bośni i Hercegowiny urodził się Mirosław Ferić, as myśliwski, porucznik WP, uczestnik kampanii 1939 r. i Bitwy o Anglię, pilot Dywizjonu 303.

 • 1915 / 105 LAT TEMU

  W Brzezinach urodził się Grzegorz Korczyński, działacz komunistyczny, uczestnik wojny domowej w Hiszpanii; od 1942 r. w GL, następnie AL; w latach 1965-1971 wiceminister obrony narodowej; w 1970 r. dowodził oddziałami pacyfikującymi robotnicze protesty na Wybrzeżu.

 • 1913 / 107 LAT TEMU

  W Kijowie urodził się Stanisław Płotnicki, aktor.

 • 1908 / 112 LAT TEMU

  Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski przed kwaterą sztabu I Brygady Legionów w dworze Juliana Zubrzyskiego w Grudzynach. 1915 r. Fot. NAC

  We Lwowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego powołany został Związek Walki Czynnej, tajna organizacja, której celem było przyszłe powstanie zbrojne w zaborze rosyjskim; na czele ZWC stanął Kazimierz Sosnkowski.

 • 1888 / 132 LATA TEMU

  Gen. Heinz Guderian. Fot. NAC

  W Chełmnie (niem. Kulm) urodził się Heinz Guderian, niemiecki generał, teoretyk wojskowości, współtwórca niemieckich wojsk pancernych, zwolennik wojny błyskawicznej; w latach 1944-1945 szef sztabu Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych(OKH).

 • 1882 / 138 LAT TEMU

  Igor Strawiński. Fot. PAP/CAF/Archiwum

  W Oranienbaumie w Rosji urodził się Igor Strawiński, kompozytor o polskich korzeniach (jego przodkiem był Stanisław Strawiński, oficer konfederacji barskiej), Strawiński był jednym z głównych przedstawicieli modernizmu muzycznego; twórcą m.in. słynnego baletu "Święto Wiosny", który przez znawców uważany jest za dzieło rozpoczynające erę muzyki współczesnej.

 • 1835 / 185 LAT TEMU

  Izabela Czartoryska. Źródło: Wikimedia Commons

  W Wysocku niedaleko Jarosławia zmarła księżna Izabela Czartoryska, pisarka, animatorka życia kulturalnego, mecenaska sztuki, kolekcjonerka; założycielka rezydencji w Puławach, na terenie której utworzyła pierwsze polskie muzeum gromadzące pamiątki narodowe; aktywna uczestniczka życia politycznego w okresie Sejmu Wielkiego, związana ze Stronnictwem Patriotycznym.

 • 1834 / 186 LAT TEMU

  Pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Fot. PAP/M. Kulczyński

  W Paryżu ukończono druk pierwszego wydania „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

 • 1794 / 226 LAT TEMU

  Insurekcja Kościuszkowska: Rada Najwyższa Narodowa powołała Sąd Najwyższy Kryminalny, którego zadaniem było osądzenie członków Targowicy i innych współpracowników Rosjan. 

 • 1793 / 227 LAT TEMU

  Jakob Sievers - rosyjski ambasador w Rzeczypospolitej. Źródło: Wikimedia Commons

  W Grodnie rozpoczął obrady, zwołany na żądanie Rosji, ostatni Sejm Rzeczypospolitej szlacheckiej. Pracując pod terrorem rosyjskich wojsk zatwierdził II rozbiór oraz ustalił nową organizację państwa, która niemal całkowicie unieważniała ustawodawstwo Sejmu Wielkiego.

 • 1703 / 317 LAT TEMU

  W Epworth w Anglii urodził się John Wesley, teolog, współtwórca metodyzmu.

 • 1696 / 324 LATA TEMU

  Jan III Sobieski - portret pędzla Jerzego Siemiginowskiego. Fot. PAP/W. Kryński

  W Wilanowie zmarł król Jan III Sobieski, panujący od 1674 r.; wybitny dowódca, słynny pogromca Tatarów i Turków, mąż pięknej Marysieńki, pisarz, bibliofil, erudyta i mecenas.

 • 1620 / 400 LAT TEMU

  W Krakowie zmarł Mikołaj Zebrzydowski, marszałek wielki koronny, wojewoda krakowski, przywódca rokoszu sandomierskiego (1606-1609) przeciwko królowi Zygmuntowi III Wazie; założyciel Kalwarii Zebrzydowskiej.

 • 1501 / 519 LAT TEMU

  W Toruniu zmarł król Jan I Olbracht, panujący od 1492 r.

 • 1025 / 995 LAT TEMU

  Bolesław Chrobry na obrazie Jana Matejki z cyklu „Poczet królów i książąt polskich”. Fot. PAP/Reprodukcja

  Zmarł król Bolesław I Chrobry, władca Polski od 992 r.

Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL