Daty

Kalendarz historyczny

22.1

 • 2009 / 10 LAT TEMU

  Stanisław Karolkiewicz. Fot. PAP/S. Pulcyn

  W Warszawie zmarł Stanisław Karolkiewicz, ps. Szczęsny, od września 1939 r. działał w antysowieckiej partyzantce; w latach 1940-1941 więziony przez NKWD; żołnierz Armii Krajowej; w 1947 r. skazany przez władze komunistyczne na karę 13 lat więzienia; zwolniony w październiku 1955 r.; współzałożyciel Światowego Związku Żołnierzy AK, w latach 1995-2005 jego prezes.

 • 1863 / 156 LAT TEMU

  Obraz „Bitwa” Artura Grottgera z cyklu „Polonia” 1863. Źródło: CBN Polona

  Wybuch Powstania Styczniowego: Komitet Centralny Narodowy wydał manifest, w którym ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym i wezwał „naród Polski, Litwy i Rusi” do walki.

 • 2013 / 6 LAT TEMU

  Lucyna Winnicka. Fot. PAP/S. Kraszewski

  W Warszawie zmarła Lucyna Winnicka, aktorka, znana m.in. z ról w filmach Jerzego Kawalerowicza "Pociąg" oraz "Matka Joanna od Aniołów".

 • 1983 / 36 LAT TEMU

  Tymczasowa Komisja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność" wydała oświadczenie programowe "+Solidarność+ dziś".

 • 1978 / 41 LAT TEMU

  Prof. Edward Lipiński - Inicjator powstania TKN. Fot. PAP/PAI/I. Jarosińska

  W Warszawie grupa intelektualistów związanych z opozycją polityczną założyła Towarzystwo Kursów Naukowych, zajmujące się organizowaniem niezależnych wykładów i dyskusji.

 • 1973 / 46 LAT TEMU

  W Paryżu zmarł Stanisław Staszewski, poeta, bard; twórca piosenek m.in. "Celina", "Inżynierowie z Petrobudowy" i "Baranek". 

 • 1971 / 48 LAT TEMU

  W Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego rozpoczął się strajk okupacyjny.

 • 1957 / 62 LATA TEMU

  W Warszawie został uprowadzony, a następnie zamordowany, 16-letni Bohdan Piasecki, syn Bolesława Piaseckiego - przewodniczącego PAX-u, w latach 30. jednego z przywódców Obozu Narodowo-Radykalnego, twórcy ONR-Falanga; motywy zabójstwa do dziś nie zostały wyjaśnione, wiele wskazuje jednak na to, że miało ono charakter polityczny.

 • 1947 / 72 LATA TEMU

  Władze komunistyczne ogłosiły oficjalne, sfałszowane, wyniki wyborów do Sejmu Ustawodawczego.

 • 1946 / 73 LATA TEMU

  Dekret Krajowej Rady Narodowej "o utworzeniu Najwyższego trybunału Narodowego dla sądzenia hitlerowskich zbrodniarzy wojennych i osób odpowiedzialnych za klęskę 1939 r.".

 • 1945 / 74 LATA TEMU

  Armia Czerwona zajęła Olsztyn.

 • 1943 / 76 LAT TEMU

  Michał Urbaniak. Fot. PAP/R. Pietruszka

  W Warszawie urodził się Michał Urbaniak, muzyk jazzowy, skrzypek, saksofonista, kompozytor.

 • 1943 / 76 LAT TEMU

  Płk August Emil Fieldorf “Nil”, komendant Kedywu KG AK. Fot. CAW

  Rozkaz Komendanta Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego "Grota" formalnie powołujący Kedyw - Kierownictwo Dywersji; Kedyw działał na szczeblu Komendy Głównej oraz komend obszarów, okręgów, inspektoratów i obwodów, jego organizację rozpoczęto pod koniec 1942 r.; pierwszym komendantem Kedywu KG AK był płk August Emil Fieldorf "Nil" (1942-1944).

 • 1938 / 81 LAT TEMU

  Gabriel Czechowicz. Fot. NAC

  W Warszawie zmarł Gabriel Czechowicz, prawnik, minister skarbu (1926-1929); w 1929 r. postawiony przed Trybunałem Stanu za przekazanie z budżetu państwa do dyspozycji premiera Józefa Piłsudskiego 8 mln zł na akcję wyborczą BBWR; sprawa ministra Czechowicza była w II RP jedynym postępowaniem przed Trybunałem Stanu.

 • 1923 / 96 LAT TEMU

  Krzysztof Dunin-Wasowicz. Fot. PAP/A. Rybczyński

  W Warszawie urodził się Krzysztof Dunin-Wąsowicz, historyk, varsavianista, działacz PPS, profesor Instytutu Historii PAN; w czasie II wojny światowej żołnierz AK, współpracownik Rady Pomocy Żydom „Żegota”; więzień niemieckiego obozu KL Stutthof; odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. 

 • 1921 / 98 LAT TEMU

  Krzysztof Kamil Baczyński. Fot. PAP/Reprodukcja

  W Warszawie urodził się Krzysztof Kamil Baczyński, poeta, podharcmistrz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej; poległ w czasie Powstania Warszawskiego walcząc w szeregach batalionu "Parasol"; do jego najbardziej znanych wierszy należą "Sur le pont d'Avignon", "Z głową na karabinie", "Mazowsze", "Elegia", "Poległym", "Bajka".

 • 1917 / 102 LATA TEMU

  Portret prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona - Frank Graham Cootes. Fot. Biały Dom. Źródło: Wikimedia Commons

  Prezydent USA Thomas Woodrow Wilson wygłosił orędzie do Senatu, w którym przedstawił propozycje pokojowe, stwierdzając, że "powinna powstać zjednoczona, niezawisła i autonomiczna Polska".

 • 1916 / 103 LATA TEMU

  Gen. Ludwik Krempa. Fot. PAP/J. Bednarczyk

  W Sanoku urodził się Ludwik Krempa, pilot, uczestnik kampanii polskiej 1939 roku, lotnik 304. Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej"; po zakończeniu wojny pozostał w Wielkiej Brytanii; pod koniec lat 80. powrócił do Polski i zamieszkał w Krakowie; odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, a w 2015 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 • 1913 / 106 LAT TEMU

  W Chełmży koło Torunia urodził się Stefan Wincenty Frelichowski, harcerz, katolicki ksiądz, kapelan Chorągwi Pomorskiej ZHP; więzień niemieckich obozów koncentracyjnych; zmarł w KL Dachau w lutym 1945 r.; beatyfikowany w 1999 r.

 • 1891 / 128 LAT TEMU

  Zygmunt Nowakowski. Fot. NAC

  W Krakowie urodził się Zygmunt Nowakowski, pisarz, dziennikarz, reżyser, aktor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, w latach 1926-1929 jego dyrektor; w czasie II wojny światowej członek Rady Narodowej RP ustanowionej przez prezydenta Władysława Raczkiewicza; redaktor emigracyjnych "Wiadomości Polskich, Politycznych i Literackich"; po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii; wieloletni współpracownik Radia Wolna Europa.

 • 1877 / 142 LATA TEMU

  Bolesław Leśmian. Fot. NAC

  W Warszawie urodził się Bolesław Leśmian, poeta, prozaik, eseista, krytyk literacki; autor tomików poezji m.in. "Sad rozstajny", "Łąka", "Napój cienisty", "Dziejba leśna".

Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL