Daty

Kalendarz historyczny

23.5

 • 1989 / 30 LAT TEMU

  Wiec protestacyjny studentów na placu Dzierżyńskiego po ponownym odrzuceniu przez Sąd Wojewódzki w Warszawie wniosku o rejestrację Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Warszawa, 23.05.1989. Fot. PAP/PAI/J. Bogacz

  Sąd Wojewódzki w Warszawie odmówił rejestracji NZS.

 • 1883 / 136 LAT TEMU

  Cyprian Kamil Norwid. Źródło: CBN Polona

  W Paryżu zmarł Cyprian Kamil Norwid, poeta, prozaik, dramatopisarz, malarz, rysownik, rzeźbiarz; niedoceniany za życia, po latach wyniesiony do panteonu polskich wieszczów; autor m.in. utworów „Promethidion”, „Bema pamięci żałobny rapsod”, „Fortepian Szopena”, „Vade-mecum”. 

 • 2006 / 13 LAT TEMU

  Kazimierz Górski. Fot. PAP/M. Belina Brzozowski

  W Warszawie zmarł Kazimierz Górski, piłkarz, w latach 1970-1976 trener piłkarskiej reprezentacji Polski; jego podopieczni zdobyli złoty medal na igrzyskach w Monachium (1972) oraz srebrny cztery lata później w Montrealu; w mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 r. zajęli trzecie miejsce; w latach 1991-1995 prezes PZPN.

 • 1998 / 21 LAT TEMU

  Tony Halik. Fot. PAP/CAF/W. Rozmysłowicz

  W Warszawie zmarł Tony Halik, podróżnik, dziennikarz, pisarz, fotograf, operator filmowy.

 • 1995 / 24 LATA TEMU

  Marek Kamiński i Wojciech Moskal, po 72 dniach pieszej wędrówki i przebyciu około 750 km, jako pierwsi Polacy dotarli do Bieguna Północnego.

 • 1989 / 30 LAT TEMU

  W Warszawie zmarł Jerzy Bossak, reżyser filmów dokumentalnych, dziennikarz, pedagog.

 • 1985 / 34 LATA TEMU

  Przed Sądem Wojewódzkim w Gdańsku rozpoczął się proces Władysława Frasyniuka, Bogdana Lisa i Adama Michnika, oskarżonych o kierowanie TKK NSZZ "Solidarność" oraz o "działania w celu wywołania niepokoju publicznego".

 • 1984 / 35 LAT TEMU

  Płk Ryszard Kukliński. Fot. PAP/Archiwum

  W tajnym procesie Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego zaocznie skazał na karę śmierci i konfiskatę majątku płk. Ryszarda Kuklińskiego, uznając go winnym "zdrady państwa i dezercji"; Kukliński od początku lat 70. współpracował z CIA, której przekazywał informacje o przygotowaniach do wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, także plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego.

 • 1976 / 43 LATA TEMU

  W Gdańsku urodziła się Agnieszka Chylińska, wokalistka rockowa, autorka tekstów, znana m.in. z występów w zespole O.N.A.

 • 1947 / 72 LATA TEMU

  Prof. Jerzy Bralczyk. Fot. PAP/Z. Lenkiewicz

  W Ciechanowie urodził się Jerzy Bralczyk, językoznawca, specjalista w zakresie języka polityki, mediów i reklamy.

 • 1940 / 79 LAT TEMU

  Okręt podwodny ORP “Orzeł” wpływa do portu w Gdyni. Luty 1939 r. Fot. NAC

  ORP "Orzeł" wypłynął z Rosyth na ostatni patrol, jednostka zaginęła bez wieści; losy okrętu i miejsce jego zatonięcia do dziś pozostają nieznane.

 • 1910 / 109 LAT TEMU

  Jan Wojciech Kiwerski. Fot. CAW/WBH. Źródło: Wikimedia Commons

  W Krakowie urodził się Jan Wojciech Kiwerski „Oliwa”, ppłk WP, dowódca 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

 • 1900 / 119 LAT TEMU

  Hans Frank. Fot. NAC

  W Karlsruhe urodził się Hans Frank, prawnik, działacz nazistowski; w latach 1939-1945 generalny gubernator okupowanych przez Niemców ziem polskich; zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za eksterminacje ludności polskiej i żydowskiej; skazany przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze na karę śmierci i powieszony.

 • 1874 / 145 LAT TEMU

  W Częstochowie urodził się Antoni Fertner, w okresie międzywojennym jeden z najpopularniejszych polskich aktorów komediowych; wystąpił m.in. w filmach „Jaśnie pan szofer”, „Romeo i Julcia”, „Antek policmajster”, „Ada! To nie wypada!”, „Dwa dni w raju”, „Książątko” i „Zapomniana melodia”.

 • 1871 / 148 LAT TEMU

   W Paryżu na barykadzie zginął Jarosław Dąbrowski, naczelny wódz wojsk Komuny Paryskiej, działacz niepodległościowy i rewolucyjny.

 • 1865 / 154 LATA TEMU

  Ks. Stanisław Brzóska. Źródło: Wikimedia Commons

  W Sokołowie Podlaskim w obecności około 10 tys. mieszkańców miasta i okolicznych wsi władze rosyjskie powiesiły księdza Stanisława Brzóskę, jednego z dowódców Powstania Styczniowego i kapelana powstańców; niektóre źródła podają datę 21 maja.

 • 1842 / 177 LAT TEMU

  Maria Konopnicka. Źródło: CBN Polona

  W Suwałkach urodziła się Maria Konopnicka, poetka, autorka nowel, publicystka i krytyk literacki; angażowała się w konspiracyjne i jawne akcje społeczne, współorganizowała międzynarodowy protest przeciwko pruskim represjom i prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni; propagowała walkę o prawa kobiet, organizowała pomoc dla więźniów politycznych.

 • 1788 / 231 LAT TEMU

  W Turwii w Wielkopolsce urodził się Dezydery Adam Chłapowski, generał, działacz społeczno-gospodarczy, uczestnik wojen napoleońskich i Powstania Listopadowego.

 • 1786 / 233 LATA TEMU

  Maurycy Beniowski. Źródło: CBN Polona

  Na Madagaskarze w walce z wojskami francuskimi zginął Maurycy Beniowski, podróżnik, autor pamiętników, uczestnik konfederacji barskiej, zesłany przez władze carskiej Rosji na Kamczatkę, skąd zbiegł do Francji. W imieniu władz francuskich dokonał podboju Madagaskaru, którego ludność ogłosiła go władcą wyspy.

 • 1702 / 317 LAT TEMU

   Wojska szwedzkie zajęły Warszawę.

 • 1588 / 431 LAT TEMU

  Stefan Batory. Źródło: CBN Polona

  W krypcie katedry na Wawelu odbył się pogrzeb króla Stefana Batorego. 

Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL