Średniowiecze

28.06.2018

„1050. Rocznica Chrztu Polski”

autor: Komitet Obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski
1050. rocznica chrztu Polski 1050. rocznica chrztu Polski

Referaty i prelekcje, które odbyły się w ramach cyklu konferencji zorganizowanych przez Komitet Obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski na Podkarpaciu, znalazły się w publikacji podsumowującej to wydarzenie.

Komitet powołali wspólnie ks. prof. Stanisław Nabywaniec oraz Adam Pęzioł; zorganizował cykl kilkunastu konferencji naukowych, które odbywały się przez cały 2016 rok w różnych miejscach nie tylko Podkarpacia, ale także w Polsce, a także w Wilnie i Lwowie. Konferencjom towarzyszyły również koncerty muzyczne. Referaty i prelekcje z tych konferencji zostały zamieszczone w książce zatytułowanej „1050. Rocznica Chrztu Polski”.

W czwartek na konferencji prasowej marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski w regionie obchodzony był bardzo godnie. „Możemy być dumni, że wsparliśmy konferencje, wydarzenia kulturalne wielkiej wagi i możemy szczycić się tym, bo daliśmy przykład w skali kraju. Tę ważną rocznicę upamiętniliśmy odsłonięciem obelisku poświęconego rocznicy Chrztu Polski” – dodał.

Natomiast ks. prof. Stanisław Nabywaniec podkreślił, że chrzest Polski był kamieniem węgielnym naszej państwowości, kultury i tożsamości. „Obchody rocznicy były przypomnieniem skąd pochodzimy. W naszych konferencjach ukazywaliśmy, jak bardzo nasza historia przez wieki wiązała się z chrześcijańskimi fundamentami narodu” – powiedział.

Zdaniem Adama Pęzioła dzięki decyzji księcia Mieszka staliśmy się narodem chrześcijańskim i weszliśmy w krąg kultury europejskiej.

„Nasze korzenie zaowocowały na przestrzeni wieków wieloma wybitnymi postaciami. Jedną z nich jest kard. Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia, aby uczcić jego spuściznę i przybliżyć naukę powołaliśmy Stowarzyszenie Ośrodek Myśli kar. prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. Chcemy dziedzictwo wieków chrześcijaństwa w Polsce i spuściznę wybitnych Polaków przekazać kolejnym pokoleniom” – zaznaczył Pęzioł.

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski odbyły się w kwietniu 2016 r. w Gnieźnie i w Poznaniu (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL