Koniec PRL

14.08.2014 aktualizacja 12.07.2016

„1989. Koniec systemu”

autor: koncepcja: Zbigniew Gluza; koordynacja wydania II: Łukasz Bertram
„1989. Koniec systemu” „1989. Koniec systemu”

W 25-lecie wyborów 4 czerwca Fundacja Ośrodka KARTA przygotowała nowe, dostępne na wolnej licencji wydanie publikacji „1989. Koniec systemu”. Publikacja w przystępny sposób opowiada o przemianach ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej w 1989 r.

Opowieść o pierwszej połowie tego przełomowego roku prowadzona jest z polskiej perspektywy, inne kraje regionu obecne są zaś w najważniejszych dla siebie momentach. Drugie półrocze przedstawiono natomiast przez pryzmat doświadczeń Węgier, NRD, Czechosłowacji, Bułgarii i Rumunii oraz europejskich republik sowieckich – za każdym razem uzupełniana najważniejszymi wydarzeniami w Polsce i pozostałych krajach regionu.

Konstrukcja ta pomaga zrozumieć mechanizm przejścia od komunizmu do demokracji oraz ukazuje dynamikę tego procesu, uzmysławiając przy tym rolę, jaką odegrała w nim Polska – zgodnie z przyjętymi za motto publikacji słowami Timothy Gartona Asha: „W Polsce to trwało 10 lat, na Węgrzech 10 miesięcy, w NRD 10 tygodni, może w Czechosłowacji zajmie to 10 dni...”.

Książka ma charakter bogato ilustrowanego - zdjęciami, plakatami, ulotkami itd. - rozbudowanego kalendarium, wzbogaconego o fragmenty relacji, cytaty z prasy, dokumenty, przemówienia i inne źródła.

Obecne wydanie zostało przygotowane przez Ośrodek KARTA dzięki wsparciu z funduszu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Broszura dostępna jest też w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim; do końca września zostanie przetłumaczona na francuski, hiszpański i ukraiński.

Publikacja jest udostępniona wyłącznie do celów edukacyjnych.

„1989. Koniec systemu” można pobrać ze strony Ośrodka KARTA: www.karta.org.pl/Wydawnictwo/Publikacje_na_wolnych_licencjach/576

Źródło: Ośrodek KARTA

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL