Kultura i sztuka po 1989 roku

31.08.2016

Listy Sienkiewicza na Rok Sienkiewiczowski

autor: Henryk Sienkiewicz
"Widziałem wszystko, com chciał i potrzebował widzieć" "Widziałem wszystko, com chciał i potrzebował widzieć"

"Widziałem wszystko, com chciał i potrzebował widzieć" - taki tytuł będzie nosił wybór prywatnych listów Henryka Sienkiewicza, który Państwowy Instytut Wydawniczy opublikuje we wrześniu z okazji obchodzonego właśnie Roku Sienkiewiczowskiego.

W Roku Sienkiewiczowskim, ustanowionym przez Sejm i Senat RP dla uczczenia setnej rocznicy śmierci pisarza i sto siedemdziesiątej rocznicy jego urodzin, Państwowy Instytut Wydawniczy wydaje wybór listów, które były skierowane do rodziny i najbliższych przyjaciół.
 
Wśród adresatów znalazły się tu osoby z kręgu najbliższych krewnych i przyjaciół artysty, m.in. szwagierki Jadwigi Janczewskiej, Karola Potkańskiego, Stanisława Witkiewicza czy Marii Skłodowskiej-Curie.

"Dzięki realizmowi tej korespondencji otrzymujemy sugestywny i plastyczny opis życia w Europie przełomu XIX i XX wieku, dzięki jej liryzmowi poznajemy bogatą osobowość Pisarza, a dzięki humorowi - jego przekorną żartobliwość, nadającą listom nieprzeparty wdzięk" - pisze we wstępie do książki prof. Maria Bokszczanin.  
 
Henryk Sienkiewicz prowadził bardzo obszerną korespondencję. Szacuje się, że z 15 tys. listów napisanych przez niego w ciągu całego życia zachowało się zaledwie 3 tys. skierowanych do 450 osób, a nadsyłanych z różnych stron Polski, Europy i Ameryki przez "wiecznego tułacza", piszącego swe powieści po hotelach i pensjonatach górskich i nadmorskich.

Pełne wydanie listów ukazało się w Państwowym Instytucie Wydawniczym w latach 1977– 2009. Dopełnieniem książki jest Pokłosie epistolarne – listy niepublikowane, które wypłynęły na światło dzienne już po wydaniu pięciotomowej edycji. Tom "Widziałem wszystko, com chciał i potrzebował widzieć" będzie dostępny w sprzedaży od 19 września. (PAP)

aszw/ agz/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL