Epoka nowożytna

21.03.2017

„Polonica Varietas. Śladami Martona Szepsi Csombora”

autor: Attila Szalai, Zoltan Moser
„Polonica Varietas. Śladami Martona Szepsi Csombora” „Polonica Varietas. Śladami Martona Szepsi Csombora”

Prezentacja książki „Polonica Varietas. Śladami Martona Szepsi Csombora”, której autorzy po 400 latach przemierzyli polską część trasy opisanej przez pastora i autora pierwszej węgierskiej książki podróżniczej, odbyła się we wtorek w Budapeszcie.

Polonista i dyplomata Attila Szalai wraz z fotografem Zoltanem Moserem powtórzyli wędrówkę kalwińskiego pastora Szepsiego Csombora, który w 1616 roku wyruszył z Węgier przez Polskę do Danii, Szwecji, Anglii i Francji, po czym swoje wrażenia opisał w książce „Europica Varietas” z 1620 r. (część dotyczącą Polski opublikowano po polsku w 1961 r. pt. "Martona Csombora podróż po Polsce").

Bogato ilustrowany zdjęciami, dwujęzyczny tom „Polonica Varietas”, opublikowany przez węgierskie wydawnictwo Kairosz, zdaje współczesną relację językiem stylizowanym na archaiczny z miejsc odwiedzonych przez Szepsiego Csombora, m.in. z Fromborka, Malborka, Tczewa, Torunia, Grudziądza, Krakowa i Gdańska. W tym ostatnim mieście Szepsi Csombor spędził kilka miesięcy.

Na prezentacji książki, która ukazała się przy wsparciu ambasady polskiej w Budapeszcie, był obecny ambasador Jerzy Snopek.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP Snopek, idea, by „kierując się jak drogowskazem jego (Szepsi Csombora) opisem i na nowo, jakby w dialogu z tym dawnym autorem, spojrzeć na te same miejsca, mając w świadomości ich historię”, to „bardzo ciekawa inicjatywa, jednocześnie o dużym ciężarze historycznym”.

W tej książce „przeglądają się dwie wizje Polski w relacjach dwóch Węgrów, którzy patrzą na ten sam kraj, na te same miejsca, ale dzielą ich cztery wieki” - ocenił Snopek.

Szalai powiedział PAP, że „romantyczna myśl”, by pokonać trasę opisywaną przed 400 laty, przyszła mu do głowy już w drugiej połowie lat 70., gdy na Węgrzech po raz pierwszy po II wojnie światowej wydano książkę Szepsiego Csombora.

Jego zdaniem odsunięcie w czasie realizacji tego pomysłu wyszło książce na dobre, gdyż obecnie m.in. miał dostęp do elektronicznych archiwów. Dodał, że odwiedził wszystkie 44 miasta i miejscowości, o których wspominał Szepsi Csombor.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL