Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

30.05.2012 aktualizacja 19.07.2016

10. Festiwal Kultury Dziecięcej w Pacanowie

10. Festiwal Kultury Dziecięcej rozpocznie się w piątek w Pacanowie (Świętokrzyskie). Podczas bogatej w wydarzenia niedzielnej gali festiwalu obchodzone będą 79. urodziny Koziołka Matołka.

Festiwal zacznie się w piątek od warsztatów teatralnych dla uczestników VI Spotkań Mistrzów Teatru. W sobotę odbędą się prezentacje konkursowych przedstawień. Z minirecitalem wystąpi Katarzyna Groniec.

Niedzielną część festiwalu tradycyjnie zainauguruje przemarsz korowodu bajkowych postaci. Po nim rozpoczną się występy grup tanecznych, teatralnych i muzycznych. Obok dzieci z Polski zaprezentują się goście z Ukrainy, w tym artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Barwinok” z Winnicy.

Koziołka Matołka - podróżnika szukającego Pacanowa - powołali do życia w 1933 roku pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz w książeczce o przygodach tego sympatycznego zwierzaka.

Festiwalowa publiczność będzie mogła posłuchać bajek czytanych przez znane osoby, m.in. Wandę Chotomską - autorkę wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży. W Strefie Wiedzy goście będą mogli uczestniczyć w pokazie robotów i poprzez doświadczenia poznawać prawa fizyki i chemii. Organizatorzy przygotowali warsztaty plastyczne, florystyczne, ceramiczne i garncarskie oraz kowalstwa artystycznego.

Będzie kiermasz książek, wesołe miasteczko, pokazy egzotycznych gadów. Działać będzie miasteczko ruchu drogowego, a angielski strażak Kevin Aiston nauczy dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy.

Festiwal Kultury Dziecięcej w Pacanowie jest organizowany od dziewięciu lat, a okazją do świętowania są urodziny Koziołka Matołka. Imprezę odwiedzało w poprzednich latach średnio 15 tys. osób, coraz więcej gości przyjeżdża spoza regionu świętokrzyskiego.

Koziołka Matołka - podróżnika szukającego Pacanowa - powołali do życia w 1933 roku pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz w książeczce o przygodach tego sympatycznego zwierzaka. Koziołek - "mądra głowa" i "miłe zwierzę" ubrane w krótkie, czerwone spodenki - stał się symbolem Festiwalu Kultury Dziecięcej. Jest także patronem Europejskiego Centrum Bajki, które powstało w Pacanowie. (PAP)

mat/ agn/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL