Kultura i sztuka po 1989 roku

08.12.2019

15-minutowa owacja zakończyła wystawienie opery „Tosca” w La Scali

Opera „Tosca” na otwarcie nowego sezonu w La Scali. 07.12.2019. Fot. PAP/EPA Opera „Tosca” na otwarcie nowego sezonu w La Scali. 07.12.2019. Fot. PAP/EPA

Piętnastominutową gorącą owacją zakończyło się wystawienie opery „Tosca” Giacomo Pucciniego w mediolańskiej La Scali, które w sobotni wieczór zainaugurowało nowy sezon w tym teatrze. Na widowni był entuzjastycznie powitany prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Zgodnie z tradycją otwarcie sezonu odbyło się w uroczystość świętego Ambrożego, patrona Mediolanu.

Inscenizacja opowieści o słynnej śpiewaczce w reżyserii urodzonego w Turynie Davide'a Livermore'a i pod batutą dyrektora artystycznego La Scali Riccardo Chailly oczekiwana była z wielkim zainteresowaniem, także dlatego, że wykorzystano w niej, co nieczęsto się zdarza, wiele zmian wprowadzonych przez kompozytora po niezbyt życzliwie przyjętej prapremierze opery w 1900 roku w Rzymie.

CZYTAJ TAKŻE

Partię tytułową wykonała Rosjanka Anna Netrebko, obecna często na mediolańskiej scenie operowej. W roli malarza Mario Cavaradossiego wystąpił włoski tenor Francesco Meli.

Krytycy zauważyli, że wszystkie kostiumy przygotowane do przedstawienia miały charakter ponadczasowy. Jedynie oprawcy, torturujący Cavaradossiego w podziemiach rzymskiego Zamku świętego Anioła ubrani byli w czarne koszule, nawiązujące zgodnie z intencją inscenizatorów do okresu włoskiego faszyzmu.

Włoskie media w pierwszych komentarzach zgodnie oceniają, że spektakl był wielkim triumfem. Jak zauważono, nie doszło do żadnych wyrazów niezadowolenia ze strony bardzo wymagającej publiczności, a takie reakcje w przeszłości już się zdarzały.

"To wielkie święto dla włoskiej kultury, najważniejszy dzień" - podkreślił reżyser spektaklu Davide Livermore.

Na widowni były między innymi przewodnicząca Senatu Włoch Maria Elisabetta Alberti Casellati, minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese, a także senator, była więźniarka obozu w Auschwitz Liliana Segre oraz amerykańska wokalistka i poetka Patti Smith.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL