Kultura i sztuka po 1989 roku

21.05.2019

21. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha rozpocznie się 1 czerwca

Źródło: www.simcha.art.pl Źródło: www.simcha.art.pl

Koncerty muzyki żydowskiej, jarmark żywności i rękodzieła oraz warsztaty językowe i kulinarne znalazły się w programie 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 1–7 czerwca.

Festiwal Simcha to wrocławskie święto kultury żydowskiej, prezentujące jej różnorodność i bogactwo poprzez muzykę, edukację, kulinaria, spotkania i działania artystyczne. Większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w Synagodze pod Białym Bocianem, która znajduje się we wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań.

Festiwal zainauguruje w sobotę 1 czerwca Klezmerska Hawdala - koncert, na którym wystąpi polski zespół NeoKlez łączący muzykę klezmerską i bałkańską z elementami współczesnej muzyki popularnej. „Tego dnia odbędzie się także śniadanie izraelskie na Wyspie Piasek, gdzie będzie można spróbować potraw izraelskich, a także wziąć udział w warsztatach tańca z muzyką na żywo, czy posłuchać opowieści izraelskich. Ma być jak w Izraelu o tej porze, ciepło, miło i przyjemnie” – powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie.

„Nowością w tym roku będzie Spotkanie z Żywymi Historiami w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, które będzie okazją do rozmowy twarzą w twarz z przedstawicielami społeczności żydowskiej z Dolnego Śląska” – mówił Rybarczyk.

Dyrektor podkreślił, że gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie izraelski zespół Yamma Ensemble wykonujący tradycyjną muzykę sefardyjską na dawnych instrumentach.

Podczas festiwalu odbędzie się także koncert izraelskiego kantora Chaima Sterna, który wystąpi razem z Chórem Synagogi Pod Białym Bocianem. Wydarzenie będzie muzycznym hołdem dla zmarłego w tym roku Leopolda Kozłowskiego – muzyka, kompozytora, dyrygenta i pianisty. Goście będą mieli również okazję wysłuchać koncertu Mischpoke - zespołu klezmerskiego z Hamburga.

Jak co roku podczas festiwalu na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem odbędzie się jarmark żydowski (2 czerwca), na którym oprócz koszernego jedzenia będzie można kupić rękodzieło.

W programie znalazły się również wykłady m.in. dotyczące „koszernego sposobu życia” i tego, czym jest synagoga - miejscem spotkań czy miejscem modlitwy. Zaplanowano także panel dyskusyjny poświęcony przyszłości społeczności żydowskiej w Polsce, w którym wezmą udział przedstawiciele kilku gmin wyznaniowych żydowskich.

W tym roku nowością jest także Dzień Książki Żydowskiej (6 czerwca), podczas którego odbędzie się spotkanie z Michałem Arkusińskim, współtwórcą powieści graficznej „Edelman” oraz Justyną Tomaszewską, rzeczniczką prasową Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi.

W trakcie festiwalu odbędą się również warsztaty m.in. tradycyjnego tańca żydowskiego, kulinarne oraz warsztaty językowe z hebrajskiego i jidysz. Zaplanowano także spacery z przewodnikiem po północnej części Wrocławia oraz po Starym Cmentarzu Żydowskim a także pokazy filmów z kolekcji Ambasady Izraela w Polsce.

Na zakończenie festiwalu będzie można wziąć udział w otwartym dla wszystkich nabożeństwa na przywitanie Szabatu oraz w kolacji szabatowej organizowanej przez Gminę Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL