Kultura i sztuka po 1989 roku

18.01.2019

25 twórców ze stypendiami artystycznymi prezydenta Białegostoku

25 twórców otrzymało w piątek stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku. Rozdzielono w sumie 350 tys. zł. Dzięki stypendiom powstaną m.in. książki, filmy, spektakle teatralne czy płyty muzyczne.

Prezydent przyznaje stypendia artystyczne w dwóch kategoriach "Młodzi twórcy" (do 35 roku życia) oraz "Twórcy profesjonalni". Tegoroczne stypendia, które wręczono w piątek po raz trzynasty, otrzymało na swoje przedsięwzięcia 25 artystów.

"Białystok chciałby uchodzić za miasto, które promuje się za pomocą kultury" - powiedział podczas uroczystości, która odbyła się w Pałacyku Gościnnym, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że kultura jest to "potrzeba wyższa" i - jak podkreślił - "nie da się rozwijać miasta nowoczesnego bez kultury wysokiej, ale też kultury, która jest tworzona przez naszych mieszkańców".

Pogratulował też wszystkim stypendystom i życzył, aby ich twórczość rozwijała się.

W kategorii "Młodzi twórcy" przyznano w sumie 10 rocznych i półrocznych stypendiów, których wysokość wynosi od 10 do 15 tys. zł. Natomiast wśród twórców profesjonalnych stypendystami zostało 15 osób, którzy na swoje projekty otrzymali między 8 a 16 tys. zł.

Wielokrotny stypendysta prezydenta Białegostoku, historyk Wiesław Wróbel, który jest autorem monografii poszczególnych ulic w mieście (w tym roku będzie pisał o ulicy św. Rocha) w imieniu wszystkich stypendystów podziękował, że twórcy mają możliwość aplikowania o takie środki.

"Dzięki tym stypendiom możemy bez trudu rozwijać się, realizować nasze marzenia, nasze cele, tu w Białymstoku. Nie musimy wyjeżdżać, żeby to robić, a jednocześnie możemy ubogacać nasze miasto i jeśli chodzi o przeszłość i jeśli chodzi o przyszłość o dzieła piękne, twórcze i wartościowe" - powiedział.

Stypendium na realizację spektaklu teatralnego "Wiśniowy sad" Czechowa otrzymała Magda Czajkowska. Powiedziała PAP, że będzie mogła zrealizować swoje marzenie, a do współpracy zaprosi białostockich twórców i Teatr "Latarnia", z którym realizowała wcześniej spektakl "Merlin Mongoł".

Animowany film dotyczący podlaskich tradycji związanych z medycyną ludową "Śledziologia, czyli podlaska tradycja ludowa" zrealizuje Agnieszka Waszczeniuk, która jest absolwentką Liceum Plastycznego w Supraślu k. Białegostoku. To jej drugie stypendium, dzięki pierwszemu zrealizowała animowany film "Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji" dotyczący podlaskiego akcentu i gwary.

Powstanie też kilka książek dotyczących Białegostoku. Dziennikarka Polskiego Radia Białystok Dorota Sokołowska mówiła, że od lat obserwuje miasto i zmiany w nim zachodzące, a swoją książkę oprze o wspomnienia ludzi, którzy - jak dodała - "pamiętają dawne czasy". Zbiór esejów o Białymstoku stworzy też dr hab. Marek Kochanowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Jak powiedział PAP, będzie to taka osobista opowieść o Białymstoku w kontekście ważnych momentów w historii miasta.

Monografię "Z Kazachstanu do Białegostoku. Blaski i cienie repatriacji po 1989 r." napisze Barbara Sojko. Powstanie też "Osiedlownik", czyli zbiór tras turystycznych po wybranych osiedlach w Białymstoku, które stworzy dziennikarz "Gazety Wyborczej" Andrzej Kłopotowski.

Jak poinformowano podczas spotkania, dotychczas przyznano stypendia artystyczne na 300 projektów na łączną kwotę ponad 2,3 mln zł.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL