Kultura i sztuka po 1989 roku

25.06.2019 aktualizacja 27.06.2019

3. Arena Festiwal film&music w Ostródzie - od piątku

Źródło: Arena Festival film&music Źródło: Arena Festival film&music

Od piątku do niedzieli Ostróda stanie się stolicą muzyki filmowej. Podczas 3. Arena Festiwal film&music będzie można usłyszeć filmowe piosenki, kompozycje z bajek oraz największe światowe przeboje muzyki filmowej w wykonaniach orkiestrowych.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin ocenił, że "tegoroczna, trzecia edycja festiwalu muzyki filmowej to marka sama w sobie i pomysł na wykreowanie regionu warmińsko-mazurskiego, gdzie spotykają się kultura i wspaniała przyroda".

"Festiwal w Ostródzie będzie spotkaniem z muzyką i znakomitym otoczeniem. Zachęcamy, by odwiedzić w tym czasie Warmię i Mazury, które o tej porze są najpiękniejszym regionem. Rozpoczęły się wakacje, a w tym czasie w Ostródzie będzie można posłuchać muzyki w wydaniu europejskim i światowym"- podkreślił marszałek Brzezin.

"Markę wydarzenia kulturalnego buduje się latami. Tworzą ją ludzie organizujący festiwal, goście festiwalu - kompozytorzy, aktorzy, reżyserzy i w końcu odwiedzająca festiwalowe koncerty publiczność. Jesteśmy w przed 3. edycją festiwalu i wiemy już, że pod wieloma względami stanie się ona bardziej atrakcyjna, bogatsza, ale tak jak dwie poprzednie będzie również na wysokim poziomie artystycznym"- ocenił dyrektor dyrektor artystyczny festiwalu, jego pomysłodawca Piotr Sułkowski.

Wskazał, że "ambicją organizatorów jest, by było to znaczące wydarzenie na mapie festiwali muzyki filmowej w Polsce, a z czasem także w Europie".

Na pierwszy z koncertów, który odbędzie się 28 czerwca, złożą się "Filmowe piosenki". W programie utwory z filmów w wykonaniu trzech tenorów "TRE VOCI", którzy wystąpią z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Usłyszeć będzie można m.in. kompozycje z filmów: "Armagedon", "Czterdziestolatek", "Misja", "New York", "Śniadanie u Tiffaniego", "Siedem dusz", kompozycje Skyfall z filmu "James Bond" oraz Halleluyah z filmu "Shrek".

Drugiego dnia - 29 czerwca - melomani wysłuchają "Koncertu jak z bajki". W programie znajdą się najpiękniejsze piosenki z bajek, filmów dla dzieci w wykonaniu solistki Aurelii Luśni i orkiestry symfonicznej Filharmonii. Zostaną zaprezentowane m.in. piosenki z takich filmów jak: "Pinokio", "Mała Syrenka", "Dzwoneczek", "Księżniczka i żaba", "Zwierzogłód", "Czarnoksiężnik z krainy Oz" oraz "Kraina lodu".

Ostatniego dnia festiwalu, 30 czerwca w koncercie "Światowa muzyka filmowa", warmińsko-mazurscy filharmonicy zaprezentują największe przeboje, a także nowe polskie kompozycje muzyki filmowej. W programie tego finałowego koncertu znajdzie się m.in. suita Antoniego Komasy-Łazarkiewicza z filmu "Kamerdyner", temat Henryka Kuźniaka z filmu "Seksmisja" czy tego samego kompozytora tematy z filmów "Vabank" i "Vabank II czyli riposta". Melomaniusłyszą także muzykę Alana Menkena z filmu "Piękna i Bestia", tematy Johna Williamsa z filmów "Park Jurajski", "Superman" i E.T. Nie zabraknie także kompozycji Howarda Shore'a z filmów "Władca pierścieni" i Alana Silvestriego z "Forresta Gumpa".

Wszystkie trzy festiwalowe koncerty zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Piotr Sułkowski. Gośćmi festiwalu muzyki filmowej będą m.in. kompozytorzy: Henryk Kuźniak i Antoni Komasa-Łazarkiewicz, reżyser Filip Bajon oraz dyrektor artystyczny Studia Munka Jerzy Kapuściński. PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL