Kultura i sztuka 1945-1989

08.04.2018

45. rocznica śmierci Pabla Picassa

Pablo Picasso. Fot. PAP/CAF/Archiwum Pablo Picasso. Fot. PAP/CAF/Archiwum

W niedzielę mija 45. rocznica śmierci Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza - współtwórcy kubizmu - rzeźbiarza, grafika i ceramika, uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku.

"Gdy byłem dzieckiem, matka mówiła mi: +jeżeli będziesz żołnierzem, zostaniesz generałem. Jeśli będziesz mnichem, skończysz jako papież+. Chciałem być malarzem i zostałem Picassem" - tak mówił o sobie sam artysta.

Pablo Ruiz y Picasso był m.in. współtwórcą kubizmu. Tworzył nieprzerwanie przez 80 lat, wywarł olbrzymi wpływ na wszystkie dziedziny plastyki.

Urodził się w Maladze w 1881 r. Od 1904 r. działał przede wszystkim w Paryżu, a pod koniec życia na południu Francji.

Na początku XX wieku zetknięcie artysty ze sztuką Oceanii i Afryki wywarło wpływ nie tylko na twórczość malarską, np. słynne "Panny z Awinionu" (1907 r., w Muzeum Sztuki Współczesnej - MoMA - w Nowym Jorku), lecz również na rzeźbiarskie dokonania.

Artysta zmieniał style i eksperymentował. Liczba dzieł, które wyszły spod jego ręki, oceniana jest na 50 tys., w tym 1 885 obrazów, 1 228 rzeźb, 2 880 sztuk ceramiki i około 12 tys. szkiców.

Przyjaźnił się z artystami skupionymi wokół zespołu "Baletów Rosyjskich" Siergieja Diagilewa, np. Jeanem Cocteau, Juanem Gris. Projektował scenografię i kostiumy do spektakli wystawianych przez Diagilewa. W 1918 r. ożenił się z rosyjską tancerką Olgą Chochłową, która wprowadzała go na salony. Małżeństwo to po 1935 r. przetrwało jedynie formalnie, ponieważ Picasso nie zgodził się na wymagany francuskim prawem równy podział majątku.

W 1944 r. wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej i zaangażował się w działalność ruchów lewicowych i pokojowych; jego "Gołąbek Pokoju" stał się w 1949 r. logo Światowego Kongresu Pokoju w Paryżu. Wcześniej, w czasie hiszpańskiej wojny domowej, opowiedział się po stronie lewicowego rządu republikańskiego. Po zbombardowaniu w kwietniu 1937 r. Guerniki namalował monumentalny obraz "Guernica". Dzieło zostało wystawione w Pawilonie Hiszpańskim na Wystawie Światowej w Paryżu.

Na aukcjach dzieła malarza osiągają rekordowe sumy. W marcu 2013 r. namalowany przez Picassa w 1932 r. "Sen", ukazujący jego kochankę Marie-Therese Walter, osiągnął cenę 155 mln dolarów.

Picasso odwiedził Polskę w 1948 r. - przyjechał do Wrocławia na Pierwszy Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju. Zwiedził również powstające na warszawskiej Woli osiedle "WSM Koło" projektu Heleny i Szymona Syrkusów. W jednym z mieszkań przy ul. Jana Sitnika 4/8 Picasso, na którym wrażenie zrobiło przekształcanie gruzu i ruin w nowoczesne bloki, narysował węglem Syrenę trzymającą w dłoni młotek (Rysunek zamalowano w 1953 r.). Artysta podarował Muzeum Narodowemu w Warszawie zestaw ceramicznych talerzy.

Pablo Picasso zmarł 8 kwietnia 1973 r. w Mougins na południu Francji.

22 kwietnia National Geographic wyemituje premierowy odcinek serialu "Geniusz: Picasso". W roli Pabla Picassa występują Antonio Banderas i Alex Rich. 10-odcinkowy serial został wyprodukowany przez wytwórnię 21 Television Studios i Imagine Television. Producentami wykonawczymi są zdobywcy Nagród Akademii Filmowej, Brian Grazer i Ron Howard.(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ pat/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL