Kultura i sztuka po 1989 roku

14.03.2018

6. Festiwal "Ethniesy" od czwartku do niedzieli w Bydgoszczy

6. edycja Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej "Ethniesy" rozpocznie się w czwartek w Bydgoszczy - potrwa do niedzieli. Publiczność usłyszy muzykę polską, ukraińską i żydowską.

Organizatorem festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. W czwartek na scenie MCK zaprezentują się Swietłana Nianio i Raphael Rogiński, a także Maniucha i Ksawery. Pierwszy duet porusza się na pograniczu dźwięków polskich, ukraińskich, a także charakterystycznych dla muzyki żydowskiej. Drugi wykonuje tradycyjną muzykę Polesia.

Duet Elik - Swietłany Nianio i Raphaela Rogińskiego powstał jesienią ubiegłego roku. Podczas Ethniesów po raz pierwszy artyści wystąpią na koncercie przed polską publicznością. Pieśni wykonywane przez wokalistkę są jej autorskimi kompozycjami inspirowanymi ukraińskim folklorem.

"Krytycy mówią, że w jej rytmach pobrzmiewają nawet lunatyczne echa tradycji nowojorskiej minimal music. Raphael Rogiński, to polski kompozytor i gitarzysta urodzony w Niemczech. Współzałożyciel tak ważnych dla muzyki alternatywnej grup jak tria Shofar, Cukunft, Alte Zachen i Wovoka. Od lat działa na rzecz odnowienia kultury i muzyki żydowskiej w Polsce, którą wirtuozersko łączy z elementami bluesa, free jazzu i swingu" - podkreślił rzecznik prasowy bydgoskiego festiwalu Jarosław Jaworski.

Maniucha i Ksawery starają się łączyć świat jazzu z coraz słabiej znanymi i ginącymi pieśniami pochodzącymi z Polesia. W ich repertuarze można odnaleźć pieśni wiosenne, żniwne, miłosne, kołysanki, a także przyśpiewki weselne oraz kołysanki.

W kolejnych dniach w Bydgoszczy wystąpią także m.in. Tęgie Chłopy, Karolina Cicha, Kapela Maliszów czy Adam Strug. Gwiazdą festiwalu będzie ukraińska grupa DachaBracha.

"To ukraińska muzyka korzeni zmiksowana z brazylijskimi, australijskimi i afrykańskimi rytmami. Na ich koncert przyjadą Ukraińcy z całej Polski" - dodał Jaworski.

DachaBracha wystąpi w sobotę. Ethniesy to nie tylko muzyka, ale również malarstwo. Na czwartek zaplanowano wernisaż wystawy lwowskiej artystki Oli Krawczenko. W piątek odbędą się warsztaty tańców tradycyjnych z Piotrem Zgorzelskim, w sobotę warsztaty dla dzieci, a w niedzielę spotkanie autorskie z poetami nawiązującymi do wzorców ludowych poezji. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

edytor: Paweł Tomczyk

twi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL