XIX wiek

08.10.2011 aktualizacja 19.07.2016

600. spektakl „Ja jestem Żyd z +Wesela+" w Krakowie

Po raz 600. w Krakowie zagrany zostanie w sobotę wieczorem spektakl „Ja jestem Żyd z +Wesela+” z Jerzym Nowakiem w roli karczmarza Hirscha Singera.

Tekst Romana Brandstaettera, wyreżyserowany przez Tadeusza Malaka, grany jest w Starym Teatrze już siedemnasty sezon, a wcześniej był wystawiany w Starej Galerii. Oglądali go także widzowie za granicą m.in. w Szwajcarii, Szwecji, USA, Austrii, na Ukrainie i Litwie.

Premiera spektaklu w Starym Teatrze odbyła się w 17 grudnia 1994 r.

Bohaterem sztuki jest Hirsz Singer, karczmarz z Bronowic Małych, który znalazł się wraz z żoną i córką na weselu poety Lucjana Rydla i został uwieczniony przez Stanisława Wyspiańskiego w „Weselu”.

„Spektakl jest zawsze grany przy komplecie widzów. To dowód, że inscenizacje, które nie są przepełnione efektami wynikającymi z możliwości technicznych, spektakle refleksyjne i wyciszone mają rację bytu i bardzo szerokie grono odbiorców” – mówiła PAP kierownik działu Promocji i Reklamy Starego Teatru, Barbara Kwiatkowska.

Tekst opowiadania Romana Brandstaettera jest mocno osadzony w krakowskich realiach, nostalgiczny, a momentami zabawny. „Widz wchodzi w historię nie pozostając obojętnym. Atutem spektaklu jest koncertowa wręcz rola Jerzego Nowaka” - podkreśliła Kwiatkowska.

Barbara Kwiatkowska: „Spektakl jest zawsze grany przy komplecie widzów. To dowód, że inscenizacje, które nie są przepełnione efektami wynikającymi z możliwości technicznych, spektakle refleksyjne i wyciszone mają rację bytu i bardzo szerokie grono odbiorców”.

Tadeusz Malak przyznaje, że choć zdarzały się spektakle, w których grał kilkaset razy, to nigdy nie było to aż 600 przedstawień. "Ten spektakl został zrobiony dla Jerzego Nowaka, na 45-lecie jego pracy artystycznej. Początkowo był grany w Starej Galerii, później został przeniesiony na scenę Starego Teatru” - przypomniał Malak. Dodał, że o powodzeniu spektaklu z całą pewnością decyduje rola, jaką stworzył Jerzy Nowak. „Poza tym to spektakl o Krakowie, grany w Krakowie. Widzowie są autentycznie zadowoleni” - dodał.

Tadeuszowi Malakowi i Jerzemu Nowakowi od pierwszego spektaklu towarzyszy grając muzykę Lesław Lic.

Bohaterem sztuki jest Hirsz Singer, karczmarz z Bronowic Małych, który znalazł się wraz z żoną i córką na weselu poety Lucjana Rydla i został uwieczniony przez Stanisława Wyspiańskiego w „Weselu”.

Kolejne spektakle na Nowej Scenie Starego Teatru zostały zaplanowane 4 i 5 listopada.(PAP)

wos/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL