Kultura i sztuka po 1989 roku

07.04.2019

Adam Strug z grupą Kwadrofonik w niedzielę w TVP Kultura

TVP Kultura będzie w niedzielę transmitować koncert „Requiem ludowe” w wykonaniu śpiewaka Adama Struga i grupy Kwadrofonik. Wydarzenie jest elementem cyklu „Kultura na żywo”.

"Requiem ludowe" pochodzi z XIX-wiecznego Śpiewnika Pelpińskiego. Koncert jest efektem współpracy śpiewaka i instrumentalisty Adama Struga z kwartetem fortepianowo-perkusyjnym Kawadrofonik. Powstały aranżacje mające źródło w tradycji ludowej, lecz wzbogacone o inspiracje współczesne. Zespół poszerza instrumentarium, akompaniując Strugowi m.in. na klawiaturze komputerowej lub posługując się sygnałem telefonu komórkowego.

Formacja Kwadrofonik powstała z połączenia dwóch duetów: fortepianowego i perkusyjnego. Tworzą go Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (Lutosławski Piano Duo) oraz Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękała (Hob-beats Duo). Artyści wykonują muzykę współczesną, transkrypcje dzieł symfonicznych oraz własne utwory. Ich twórczość w dużej mierze opiera się na improwizacji.

Adam Strug jest artystą i etnomuzykologiem o licznych zasługach na polu popularyzacji muzyki tradycyjnej. Pisze teksty piosenek. Jego utwory wykonywali m.in. Stanisław Soyka, Mieczysław Szcześniak i Wojciech Waglewski.

Transmisja koncertu rozpocznie się o godz. 20.00. (PAP)

autorka: Malwina Wapińska

mwp/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL