Kultura i sztuka po 1989 roku

29.07.2018

Aga Zaryan: Tomasz Stańko był bezkompromisowy w swojej drodze muzycznej

"Stańko był z natury żywiołowy i dosyć apodyktyczny, miał bardzo silne własne zdanie i opinie. Był bezkompromisowy i konsekwentny w swojej drodze muzycznej - mówi PAP wokalistka jazzowa Aga Zaryan. Tomasz Stańko zmarł w niedzielę rano. Miał 76 lat.

"Dla mnie wiadomość o jego śmierci nie była zaskoczeniem, bo wiem, że chorował od kilku miesięcy. Z wielką godnością stawiał czoła chorobie" - powiedziała.

Według Zaryan dla polskiego i światowego jazzu Stańko był muzykiem "jedynym w swoim rodzaju”. „Ton jego trąbki można rozpoznać od pierwszych nut" - wyjaśniła.

Stańko współpracował z młodymi muzykami, którzy "dodawali mu skrzydeł, i przy których tak wspaniale się rozwijał" Jak zaznaczyła wokalistka, on również powodował "niezwykły rozwój różnych indywidualności, muzyków jazzowych polskich i zagranicznych".

Zaryan przypomniała, że trębacz nagrał wiele albumów z polskim zespołem Wasilewski Trio. Powiedziała, że współpracowali oni przez wiele lat tworząc wyjątkowe nagrania.

"Stańko był z natury żywiołowy i dosyć apodyktyczny, miał bardzo silne własne zdanie i opinie. Był bezkompromisowy i konsekwentny w swojej drodze muzycznej" - wspominała.

W jego twórczości można było odnaleźć jednak inną stronę artysty. Według Agi Zaryan jego muzyka charakteryzowała się spokojem, niezwykłą przestrzenią - nie było w niej zbędnych dźwięków; brakiem nachalności i niedopowiedzeniami, które dawały słuchaczowi miejsce do namysłu. "To była muzyka, przy której można było po prostu myśleć o życiu. Zatrzymać się w pędzie".

"Stańko odszedł za wcześnie. Ja czekałam na jeszcze wiele jego albumów i projektów. Miał jedyne w swoim rodzaju brzmienie, piękny głos w jazzowej muzyce" - mówiła. "Miałam takie poczucie, gdy słyszałam go w listopadzie zeszłego roku, że gdyby zdrowie mu dopisało mógłby tworzyć jeszcze przynajmniej dwie dekady" - dodała.

Jeden z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu zmarł dziś nad ranem 29 lipca 2018 roku w szpitalu onkologicznym w Warszawie. Od kilku miesięcy chorował na raka płuc. Miał 76 lat. jego śmierci poinformowali Tomasz Tłuczkiewicz, przyjaciel artysty i Paweł Brodowski, redaktor naczelny „Jazz forum”.(PAP)

Autor: Olga Łozińska

oloz/ ewes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL