Kultura i sztuka po 1989 roku

11.12.2015 aktualizacja 19.07.2016

Akcje artystyczne w przestrzeni miejskiej na Festiwalu Forma w Warszawie

Wystawy na warszawskich dworcach PKP, pokazy projektów wystaw sklepowych i czytania performatywne - to część akcji zaplanowanych na Festiwal Forma odnoszących się do twórczości grafika, fotografa i scenografa Wojciecha Zamecznika. Wydarzenie potrwa do 28 grudnia.

Wojciech Zamecznik był przedstawicielem polskiej szkoły plakatu. Jako jeden z pierwszych wykorzystywał fotografie na użytek grafiki. Tworzył fotomontaże i fotogramy.

Podczas I Festiwalu Sztuk Forma zostaną zaprezentowane prace nawiązujące do twórczości Wojciecha Zamecznika. Ich autorami będą młodzi polscy artyści zajmujący się fotografią, wideo, projektowaniem i teatrem, zaproszeni przez organizatorów festiwalu.

"Zamecznik wydaje się jednym z najciekawszych twórców lat 60-tych XX wieku. Niestety został trochę zapomniany. To stało się pretekstem do stworzenia Festiwalu" - powiedziała PAP Justyna Kociszewska, jedna z organizatorek Festiwalu.

Jak dodał, Zamecznik nie był typowym artystą, nie siedział nad sztalugą w domu, tylko fotografował na ulicach i robił projekty użytkowe. "Jego pole twórczości było bardzo rozprzestrzenione, miejskie. Chcieliśmy do tego nawiązać i zrobić coś podobnego w Warszawie" - podkreśliła.

Część z atrakcji będzie odbywać się w przestrzeni miejskiej. Na warszawskich dworcach, które były budowane w czasie największych sukcesów Zamecznikowa i często przez niego fotografowane, staną wystawy prac przygotowanych specjalnie na festiwal.

Film Anny Orłowskiej o "widzeniu i niewidzeniu", której głównymi bohaterami jest osoba niewidoma i jej pies-przewodnik, będzie wyświetlany na dworcu PKP Powiśle. Na dworcu w Śródmieściu znajdą się prace Błażeja Pindora - przetworzone fotografie skupione na detalach architektonicznych, a w pawilonie dworcowym na Stadionie - fotografie z Saskiej Kępy Jędrzeja Sokołowskiego. Na stacji Stadion odbędzie się także performens Karoliny Breguły.

Uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość obejrzenia wystawy wspólnie z kuratorami i artystami. Oprowadzania odbędą się 12 i 13 grudnia i będą przystosowane dla osób z dysfunkcją wzroku (w sobotę) i osób niesłyszących (w niedzielę). Uczestnicy wspólnego oglądania będą się przemieszczać pociągiem między kolejnymi stacjami, by móc zobaczyć wszystkie ekspozycje. Bilety na przejazdy zapewni organizator.

Prócz tego w mieście (na Muranowie, Saskiej Kępie, Mokotowie i w Śródmieściu) zaprezentowane będą specjalnie zaprojektowane witryny - sklepu rybnego, księgarni, zakładu optycznego, pasmanterii, antykwariatu, pracowni rękawiczek, punktu oprawy obrazów i sklepu ze zdrową żywnością.

Autorami ekspozycji są m.in. Maja Certowicz, Emilia Obrzut, Wiktoria Szawiel i Mirella von Chrupek. Uczestnicy festiwalu będą mogli wybrać także najlepszą wystawę. Głosowanie będzie się odbywało przez stronę internetową albo dzięki specjalnym kartom, które będzie można znaleźć w punktach z festiwalowymi gablotami.

Odbędą się również bezpłatne warsztaty. Najmłodsi podczas "Gimnastyki grafika" będą mogli pobawić się w projektantów, podobnie jak dorośli, którzy w trakcie "Rodzinnych prób" poznają najpierw tajniki warsztatu Zamecznika, a następnie będą wspólnie pracować nad serią plakatów dotyczących życia rodzinnego. Zajęcia poprowadzą absolwentki kierunków humanistycznych oraz artystycznych, autorki projektów i książki "Zeszyty do dizajnu" - Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan.

Dwukrotnie - w poniedziałek i we wtorek - w Teatrze Studio zostanie wystawiony także spektakl "Pociąg" w reżyserii Jacka Papisa. Sztuka jest inspirowana plakatem Zamecznika do "Pociągu" Kawalerowicza i elementami biografii grafika. Wystąpią podczas niej Anna Smołowik i Antoni Pawlicki, którzy wcielą się w rolę dwojga ludzi, których życie zmieniło się po ich spotkaniu w pociągu.

Festiwal Forma zamknie 29 grudnia spotkanie wokół pierwszej monografii o artyście - książki „Wojciech Zamecznik. Foto-graficznie”.

Wojciech Zamecznik, przedstawiciel polskiej szkoły plakatu jako jeden z pierwszych wykorzystywał fotografie na użytek grafiki. Tworzył fotomontaże i fotogramy. Jest autorem m.in. plakatów do "Pociągu" i „Celulozy” Jerzego Kawalerowicza, serii posterów Warszawskiej Jesieni (1962-1965) i czołówki filmu "Krzyż walecznych" Kazimierza Kutza (1958).

Projektował także znaki, okładki płytowe, scenografie i wystroje wnętrz. Był redaktorem graficznym tygodnika "Przegląd kulturalny" oraz miesięczników "Fotografia" i "Architektura".

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Archeologia Fotografii, która zajmuje się m.in. archiwum Zamecznika - katalogowaniem, archiwizowaniem i digitalizowaniem prac.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegóły i zapisy na stronie www.forma.faf.org.pl (PAP)

oma/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL