Kultura i sztuka po 1989 roku

04.07.2017

Aukso i Vołosi na koncercie otwarcia Targów Muzyki Świata w Katowicach

Orkiestra Kameralna Aukso, Vołosi, Kapela Maliszów oraz Lautari – wystąpią podczas koncertu otwarcia Targów Muzyki Świata WOMEX (World Music Expo), które od 25 do 29 października odbędą się w Katowicach. To prestiżowe muzyczne wydarzenie zagości w Polsce pierwszy raz.

Targi co roku przyciągają tysiące wielbicieli muzyki świata z całego globu oraz setki artystów i przedstawicieli sektora muzycznych przemysłów kreatywnych. Gospodarzem tegorocznej edycji są Katowice – od półtora roku posiadające tytuł Miasta Muzyki UNESCO.

Ważnym wydarzeniem każdej edycji jest uroczysty koncert otwarcia, na który zjeżdżają się zaproszeni delegaci z całego świata. "Założeniem koncertu otwarcia jest prezentacja sceny muzycznej danego kraju, ponieważ delegaci zainteresowani są muzyką z kręgu world music pochodzącą właśnie z kraju gospodarzy" – mówił podczas wtorkowej konferencji dyrektor WOMEX Alexander Walter.

Polscy współorganizatorzy postawili na połączenie muzyki świata z muzyką poważną za sprawą wspólnego występu Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy "Aukso" wraz ze światowej sławy zespołem folkowym Vołosi oraz grupami Kapela Maliszów i Lautari. Walter podkreślił, że po raz pierwszy w historii targów, podczas koncertu otwarcia wystąpi orkiestra na co dzień specjalizująca się w muzyce klasycznej.

Kilkudniowe targi to nie tylko impreza branżowa z konferencjami, panelami i spotkaniami przeznaczonymi dla specjalistów z branży m.in. wydawców czy dyrektorów artystycznych festiwali, ale i wiele koncertów otwartych dla publiczności.

Jednym ze stałych punktów wydarzenia jest scena regionalna, na której przez kilka dni prezentują się muzycy z kraju gospodarzy oraz państw sąsiednich. To jeden z najważniejszych elementów promocji muzyki danego kraju i regionu podczas WOMEX-u.

W Katowicach scena ta nazywać się będzie "Kato Connections". Wystąpią na niej grupy polskie (Maniucha i Ksawery, Hańba oraz trio Wachowiak/Wozniak/Kinaszewska), te z krajów sąsiednich – z Czech, Słowacji i Niemiec, a także reprezentanci wybranych Miast Muzyki UNESCO. W tej ostatniej kategorii Katowice reprezentować będzie Marcin Wyrostek Band.

Ponadto do Katowic zjedzie się blisko 40 zespołów z ponad 30 krajów. "WOMEX to w sumie siedem scen. Założeniem organizatorów jest, aby jak najszerzej zaprezentować muzykę, którą ogólnie można nazwać muzyką świata. Większość zespołów, które prezentują się w ramach tzw. Official Showcase zostały wyselekcjonowane spośród wielu zgłoszeń. Obok zespołów, które można by nazwać tradycyjnymi zespołami folkowymi są też projekty muzyki bardziej tanecznej czy hip-hopowej, a więc te reprezentujące współczesną muzykę miast" – mówił dyrektor WOMEX-u.

Rozwijając tę myśl rzecznik polskiego współorganizatora Łukasz Kałębasiak powiedział, że w muzyce świata mieści się nie tylko muzyka folkowa czy etno. "To bardzo szeroki nurt obejmujący muzykę w jakiś sposób nawiązującą do tradycji, ale bardzo często prezentującą ją w sposób nowoczesny i współczesny" – wskazał.

"Nurt world music rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Potwierdzają to kolejne duże festiwale, takie jak +Skrzyżowanie kultur+ w Warszawie, +Ethno Port+ w Poznaniu czy +EtnoKraków+, które gromadzą sporą publiczność" – podkreślił Kałębasiak.

Muzycznym zaproszeniem do udziału w targach są koncerty odbywające się w Katowicach pod hasłem "Before WOMEX". Jeszcze w lipcu w ramach tego cyklu wystąpi amerykańska Orkesta Mendoza z Arizony oraz znany m.in. z tegorocznej edycji Eurowizji ukraiński zespół Onuka.

Organizowane od 1994 r. targi WOMEX są wydarzeniem z dużym rozmachem. W 2015 r. w Budapeszcie w targach brało udział ponad 2,5 tys. delegatów reprezentujących 1,5 tys. przedsiębiorstw z 90 krajów. Na siedmiu scenach swą muzykę zaprezentowało 280 artystów z 50 państw. WOMEX przyciągnął też 320 dziennikarzy.

Wydarzenia w Katowicach odbywać się będą w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, hali Spodek oraz sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Polskim współorganizatorem jest Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Targi WOMEX wspierane są m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

akp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL