Kultura i sztuka po 1989 roku

10.12.2016 aktualizacja 11.12.2016

Białystok: jubileuszowa edycja Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy"

Adam Mickiewicz - patron Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy". Fot. PAP/CAF/Reprodukcja Adam Mickiewicz - patron Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy". Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

Katarzyna Stonawska z czeskiego Cieszyna wygrała 25. Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy "Kresy", który w sobotę zakończył się w Białymstoku. W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem, w koncercie galowym wystąpili laureaci kilku kategorii.

Impreza ma służyć popularyzacji języka polskiego i literatury polskiej wśród Polonii. Jak szacują organizatorzy ze Wspólnoty Polskiej, biorąc pod uwagę wszystkie kategorie wiekowe i szczeble eliminacyjne, w ciągu 25. lat istnienia konkursu, w "Kresach" wzięło udział ok. 55 tys. recytatorów w piętnastu krajach.

W grudniu na finały w Białymstoku przyjeżdżają najlepsi recytatorzy w najstarszej kategorii wiekowej (powyżej 16. roku życia), wyłonieni w eliminacjach w swoich krajach. W tym roku było to 29 recytatorów m.in. z Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Czech, Gruzji, Rumunii, Rosji, Kazachstanu i Ukrainy; nie dojechali recytatorzy z Estonii.

Kiedy konkurs powstawał, jedną z jego idei była popularyzacja wśród Polonii twórczości Adama Mickiewicza (jest on patronem "Kresów"), dlatego wciąż przyznawana jest nagroda za najlepszą interpretację jego utworów. W tym roku otrzymała ją Elena Graborova ze Smoleńska w Rosji.

Jury Grand Prix przyznało Katarzynie Stonawskiej z Cieszyna w Czechach. Pierwszą nagrodę zdobył Paweł Szutow z Sankt Petersburga (Rosja), drugą Żanna Loretta Białoszycka z Winnicy (Ukraina), trzecią wspólnie - Emil Szostak z Wilna (Litwa) oraz Natalia Popowicz z Czerniachowska w Rosji.

Kiedy konkurs powstawał, jedną z jego idei była popularyzacja wśród Polonii twórczości Adama Mickiewicza (jest on patronem "Kresów"), dlatego wciąż przyznawana jest nagroda za najlepszą interpretację jego utworów. W tym roku otrzymała ją Elena Graborova ze Smoleńska w Rosji.

"Kresy mają się świetnie. Mówię o idei, bo ona wciąż jest ważna. Zwłaszcza jeśli się obserwuje życie nasze codzienne, to taka refleksja, żeby troszczyć się o słowo, rodzi się sama. Mówimy coraz gorzej, coraz mniejszą wagę przykładamy do jakości i do treści" - ocenił przewodniczący jury i jeden z pomysłodawców konkursu prof. Piotr Damulewicz z Akademii Teatralnej w Białymstoku.

Rokrocznie w swoich krajach o nagrody "Kresów" walczą również młodsi recytatorzy, w kategoriach: do 12 lat i 12-16 lat. Specjalnie na jubileusz 25-lecia konkursu, po raz pierwszy na sobotni koncert galowy w Białymstoku zaproszono też grupę takich recytatorów, laureatów konkursu z Litwy i Białorusi.

Prezes podlaskiego oddziału Wspólnoty Polskiej Anna Kietlińska powiedziała PAP, że organizatorzy chcieli pokazać publiczności recytacje poezji dziecięcej w wykonaniu najmłodszych, różniące się od recytacji młodzieży, która potrafi przygotować już całe - jak to ujęła - "świadome, przemyślane kreacje". "Dziecięce recytacje są autentyczne, naturalne, dzieci bawią się utworami" - dodała.

"Założyliśmy sobie, że konkurs recytatorski, zwłaszcza w tej najmłodszej kategorii wiekowej, wspiera bardzo naukę języka polskiego i daje nauczycielom narzędzia do tej nauki. Stąd nacisk kładziemy na tych najmłodszych. Obserwujemy z roku na rok, że to są najciekawsze interpretacje" - dodała Kietlińska. (PAP)

rof/ kow/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL