Kultura i sztuka po 1989 roku

25.06.2019

„Ból i blask” Almodóvara oraz „Portret kobiety w ogniu” Sciammy – w programie 19. MFF Nowe Horyzonty

Źródło: www.nowehoryzonty.pl Źródło: www.nowehoryzonty.pl

Uważany za najbardziej osobisty film Pedro Almodóvara „Ból i blask” znalazł się w programie 19. MFF Nowe Horyzonty, który potrwa od 25 lipca do 4 sierpnia we Wrocławiu. Filmem otwarcia będzie „Portret kobiety w ogniu” Céline Sciammy, nagrodzony w Cannes za scenariusz.

Informację o dołączeniu filmów do programu zbliżającego się festiwalu podali jego organizatorzy we wtorkowym komunikacie. Zarówno "Ból i blask" Almodovara, jak również "Portret kobiety w ogniu" Sciammy, w maju br. uczestniczyły w konkursie głównym 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Krytycy i publiczność uznali wówczas "Ból i blask" za "najlepsze od lat i najbardziej osobiste" dzieło hiszpańskiego twórcy. Głównym bohaterem filmu jest starzejący się reżyser Salvador Mallo (w tej roli Antonio Banderas, uhonorowany w Cannes nagrodą dla najlepszego aktora). Mężczyzna cierpi na wiele przypadłości, z których najdotkliwsza wydaje się niemoc twórcza. Pewnego dnia spotyka na swojej drodze Alberto (Asier Etxeandia), który wiele lat temu wystąpił w jego filmie. Za sprawą uzależnionego od narkotyków aktora Salvador sięga po heroinę. Zaczyna także wspominać trudne momenty ze swojego życia – przeprowadzkę razem z rodzicami do Paterny w poszukiwaniu lepszego bytu, miłość do Frederico (Leonardo Sbaraglia), rozpad ich związku i odkrycie kina jako remedium na ból. Myśli reżysera wędrują także w kierunku zmarłej kilka lat temu matki (w tej roli we wspomnieniach Salvadora zobaczymy Penelope Cruz, która wcześniej zagrała u Almodovara m.in. w filmach "Wszystko o mojej matce" i "Volver").

Z kolei "Portret kobiety w ogniu" Sciammy, który zainauguruje tegoroczny festiwal Nowe Horyzonty, przyniósł artystce w Cannes nagrodę za scenariusz. Obraz otrzymał także Palmę Queer, czyli nagrodę dla najlepszej produkcji o tematyce LGBT. Akcja filmu rozgrywa się w XVIII w. na Wyspach Brytyjskich. Artystka Marianne (w tej roli Noemie Merlant) otrzymuje zlecenie namalowania portretu młodej damy Heloise (Adele Haenel), który ma zobaczyć jej przyszły mąż. Heloise obawia się tego małżeństwa. Jest także niechętna pozowaniu, więc Marianne musi obserwować ją w ciągu dnia i portretować w nocy. Kobiety stopniowo zbliżają się do siebie, a Marianne staje się coraz mniej zadowolona z efektów swojej pracy. W końcu wyjawia Heloise, jakie zadanie otrzymała. Niszczy portret i zaczyna malować kolejny – tym razem za przyzwoleniem portretowanej. Między kobietami rodzi się coraz głębsze uczucie. Tymczasem termin ślubu Heloise zbliża się nieubłaganie.

19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbywać się będzie od 25 lipca do 4 sierpnia we Wrocławiu. Pełny program imprezy zostanie ogłoszony w środę 10 lipca. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL