Kultura i sztuka 1945-1989

18.02.2014 aktualizacja 19.07.2016

„Bramy raju” Andrzejewskiego na deskach Teatru Współczesnego we Wrocławiu

„Bramy raju” Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii Pawła Passiniego to najnowsza produkcja wrocławskiego Teatru Współczesnego. Premiera przedstawienia odbędzie się w sobotę.

Powieść „Bramy raju” ukazała się w 1960 r. Jej fabułę stanowi opowieść o krucjacie dziecięcej z 1212 r., zwołanej przez pasterza Jakuba z Cloyes. To tło, które posłużyło Andrzejewskiemu do przestawienia uniwersalnych mechanizmów rządzących ludźmi i ich zachowaniami. Powieść interpretowana jest również jako rozliczenie autora z okresu jego fascynacji komunizmem.

Powieść „Bramy raju” ukazała się w 1960 r. Jej fabułę stanowi opowieść o krucjacie dziecięcej z 1212 r., zwołanej przez pasterza Jakuba z Cloyes.

Zdaniem reżysera spektaklu Pawła Passiniego, „Bramy raju” to jeden z najbardziej zapomnianych tekstów polskiej literatury. „To bardzo aktualny tekst. Dotyka sytuacji, kiedy w obrębie danego pokolenia dochodzi do pęknięcia i grupa ludzi mówi zastanej rzeczywistości +nie+. Pojawiają się wówczas takie postacie jak spowiednik (w spektaklu grany przez Bogusława Kierca – PAP), należące do innego pokolenia, które próbują stać się częścią tej krucjaty i jednocześnie ją zatrzymać. Nie ma on jednak autorytetu wśród jej uczestników” - mówił Passini we wtorek podczas próby prasowej spektaklu.

Według Passiniego metafory, którymi posługiwał się Andrzejewski, współcześnie stały się faktami. „Pojawiają się dziś grupy i będą pojawiać w przyszłości, które nie zgadzają się na zastaną rzeczywistość" - mówił reżyser.

Passini zwrócił również uwagę, że tekst Andrzejewskiego mówi o tworzeniu nowych ruchów religijnych. „Współcześnie mamy z tym zjawiskiem do czynienia na przykład w postaci ruchów religijnych kojarzonych z New Age” - dodał.(PAP)

pdo/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL