Kultura i sztuka po 1989 roku

24.05.2016 aktualizacja 19.07.2016

Centrum Kulturalne w Przemyślu: Bezpłatne warsztaty z zakresu edukacji kulturowej

Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza animatorów kultury, osoby zajmujące się edukacją kulturową, na bezpłatne warsztaty z zakresu edukacji kulturowej i animacji. Zajęcia to jeden z etapów projektu „Podkarpacka Edukacja Kulturowa”, realizowanego przez Centrum.

Zainteresowani udziałem w warsztatach mogą się zgłaszać do 29 maja.

Centrum Kulturalne (CK) w Przemyślu jest jednym z 16 beneficjentów w kraju i tym samym jedynym operatorem w woj. podkarpackim rządowego programu Bardzo Młoda Kultura prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP Łukasz Kisielica z CK w Przemyślu udział w warsztatach jest warunkiem, aby w późniejszym etapie realizowania programu móc przystąpić do konkursu grantowego na najlepsze autorskie projekty z zakresu edukacji kulturowej. Chodzi o działania z zakresu edukacji kulturowej skierowane do najmłodszego pokolenia odbiorców, czyli do dzieci i młodzieży.

Siedem najlepszych projektów może otrzymać w tym roku po 9 tys. zł na realizację, która przewidziana jest w okresie od sierpnia do pierwszych dni listopada.

W każdym kolejnym roku trwania programu dofinansowanych zostanie siedem projektów na kwotę 10 tys. zł i sześć projektów na kwotę 15 tys. zł.

Podczas warsztatów będzie się można dowiedzieć m.in. jak prawidłowo napisać projekt wydarzenia, skąd pozyskiwać pieniądze na jego realizację. Uczestnicy nauczą się także jak powinno wyglądać działanie z zakresu edukacji kulturowej dla młodego odbiorcy, jakie elementy powinno zawierać, na jakich wartościach się koncentrować.

„Celem warsztatów jest wzmocnienie umiejętności i podnoszenie kompetencji osób zajmujących się edukacją kulturową, działaniami animacyjnymi i społecznymi oraz stworzenie możliwości nawiązania współpracy pomiędzy uczestnikami warsztatów” – mówił Kisielica.

Warsztaty będą realizowane w czerwcu w dwóch turach. Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie: http://ck.przemysl.pl/ck/centrum-kulturalne-w-przemyslu-regionalnym-operatorem-programu-bardzo-mloda-kultura!.html

Projekt CK w Przemyślu „Podkarpacka Edukacja Kulturowa”, którego celem jest budowanie pomostu pomiędzy sektorem edukacji a sektorem kultury, będzie realizowany w latach 2016-2018. Budżet programu jakim dysponuje CK w Przemyślu opiewa na kwotę ponad 1,1 mln złotych, z czego ponad 800 tys. zł pochodzi z Narodowego Centrum Kultury, pozostałe to środki własne.

Projekt skierowany jest zarówno do przedstawicieli różnych instytucji kultury, edukacyjnych, do samorządów, do nieformalnych grup z obszaru kultury, czy do indywidualnych animatorów i edukatorów kulturowych, nauczycieli, ale także do osób, które dotychczas nie działały w tych obszarach, ale mają pomysł na działanie w zakresie edukacji kulturowej i animacji.

Chodzi o wykształcenie w uczestnikach różnych umiejętności takich jak np. kreatywność, umiejętność współpracy, zaufanie, ale też kompetencje medialne czy komunikacyjne.

Oprócz warsztatów w ramach programu „Podkarpacka Edukacja Kulturowa” powstanie jeszcze m.in. baza ośrodków, placówek, instytucji zajmujących się edukacją kulturową, zbadane zostaną ich wzajemne zależności i współpraca, zweryfikowane ich możliwości, ograniczenia i potrzeby. Wyniki zostaną opublikowane w formie raportu.

Program przewiduje też utworzenie portalu związanego z edukacją kulturową w regionie, który będzie głównym źródłem informacji na temat działań projektowych.

Partnerami Centrum Kulturalnego w Przemyślu w realizacji projektu zostały: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Tarnobrzeski Domu Kultury, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. (PAP)

api/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL