Kultura i sztuka po 1989 roku

21.01.2019

Czterech autorów nominowanych do literackiej nagrody Kazaneckiego

Krzysztof Czyżewski - za całokształt twórczości; Piotr Janicki - za tomik poezji; a Piotr Nesterowicz i Iwona Menzel - za powieści; zostali nominowani do literackiej nagrody prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za 2018 rok. Nagrodą wyróżniani są twórcy związani z miastem i regionem. Patron nagrody, zmarły w 1989 r. poeta, prozaik i publicysta, pochodził właśnie z Białegostoku.

W tym roku nagrody zostaną wręczone po raz 28., laureatów poznamy 22 marca - poinformowano w poniedziałek w komunikacie białostocki magistrat.

W tym roku do konkursu zgłoszono 27 tytułów i autorów, kapituła nagrody nominowała trzech autorów. To: Piotr Janicki za tomik poezji bez tytułu wydany w 2018 r., Iwona Menzel za powieść "Po wsze czasy", Piotr Nesterowicz za powieść "Jeremiasz" (Nesterowicz był już wcześniej nagrodzony nagrodą Kazaneckiego za reportaż "Cudowna").

Za całokształt twórczości, z uwzględnieniem książki "Żegaryszki", zgłoszono i nominowano Krzysztofa Czyżewskiego, pisarza i animatora działań międzykulturowych, współtwórcę Ośrodka "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze.

Jak powiedział PAP przewodniczący kapituły, dr hab. Marek Kochanowski z Uniwersytetu w Białymstoku, kapituła przy wyborze kieruje się "szeroko pojętą literackością tekstów". "Jako krytycy, jako literaturoznawcy szukamy po prostu najlepszej literatury. Szukamy tekstów, które są też uniwersalne i które przemawiają do odbiorców" - podkreślił.

Kochanowski wyjaśnił, że choć Iwona Menzel kojarzy się z literaturą popularną, to jej najnowsza powieść porusza tematykę związaną z czasami mało zbadanymi, tzn. z historią XIX-wiecznego Białegostoku, a ponadto jest też humorystyczna. Natomiast powieść Piotra Nesterowicza zmaga się z podlaskimi mitami i tworzy literaturę całościową. Dodał, że kapituła doceniła właśnie to, iż Nesterowicz stara się region "rozgryźć" po swojemu.

W ocenie Kochanowskiego, Piotr Janicki jest "fenomenem", który zaskakuje każdym swoim tomikiem. Nominowany w tym roku, to bardzo dojrzała i przemyślana poezja, próba zbudowania wizerunku 40-latka.

Natomiast Krzysztof Czyżewski "pisze nie od dziś, od poezji, książek eseistycznych po książki dotyczące etosu życia na pograniczu" - powiedział Kochanowski. "+Żegaryszki+ są wyjątkowe, to duży ładunek naszego regionu, liryczności powiązanej z naszym regionem" - wyjaśnił przewodniczący kapituły.

Kochanowski przypomniał, że w tym roku mija  30. rocznica śmierci i 80. rocznica urodzin Kazaneckiego. "W tym jubileuszowym roku mamy dużo literatury właśnie lirycznej. Te wszystkie pozycje są bardzo bliskie ducha Kazaneckiego, czyli nastawiają się na pokazanie metafizycznego aspektu życia, a jednocześnie konkretnego" - dodał.

W poprzednich latach nagradzani zostali m.in. Mira Łuksza, Anna Kamińska, Aneta Prymaka-Oniszk, Krzysztof Gedroyć, Ignacy Karpowicz, Jan Leończuk, Edward Redliński, Katarzyna Ewa Zdanowicz czy Anna Sołbut.

Patron nagrody Wiesław Kazanecki (1939-89), poeta, prozaik i publicysta debiutował w 1959 roku. Zbiór wierszy pt. "Kamień na kamieniu" ukazał się w 1964 r. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 r. tomik "Portret z nagonką". Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były "świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny". Pośmiertnie ukazały się m.in. jego "Poezje wybrane", "List na srebrne wesele", "Wiersze ostatnie".(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL