Kultura i sztuka po 1989 roku

15.07.2019

„Dedal” Igora Mitoraja wystawiony w Pietrasanta

Monumentalna rzeźba Igora Mitoraja „Dedal” została ustawiona przed historyczną willą La Versiliana w Marina di Pietrasanta w Toskanii. Dzieło z brązu pozostanie tam przez całe lato w związku z organizowanym w tym miejscu festiwalem, odbywającym się po raz 40.

Zmarły w 2014 roku polski artysta miał w Pietrasanta od lat 80. pracownię. Obecnie we włoskim miasteczku powstaje muzeum Mitoraja.

Liczący ponad 6 metrów wysokości "Dedal" wystawiany był w minionych latach w parku archeologicznym w Pompejach i w Dolinie Świątyń w Agrigento na Sycylii.

Organizatorzy festiwalu sztuk La Versiliana wyrazili zadowolenie, że dzieło Mitoraja uświetnia 40. edycję tej popularnej w Toskanii imprezy. Przypomnieli, że artysta przygotował jej plakat.

"Prezentacja jego dzieła to także gest symboliczny, którym chcemy oddać hołd jednemu z największych rzeźbiarzy naszych czasów" - oświadczył w poniedziałek prezes fundacji organizującej festiwal Alfredo Benedetti.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL