Kultura i sztuka po 1989 roku

12.10.2018 aktualizacja 13.10.2018

Dziennikarz Wojciech Jagielski odsłoni swoją tablicę w Alei Pisarzy w Oświęcimiu

Wojciech Jagielski. Fot. PAP/L. Szymański Wojciech Jagielski. Fot. PAP/L. Szymański

Dziennikarz i pisarz Wojciech Jagielski dołączy do artystów pióra, którzy zostali uhonorowani własną tablicą w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu. Odsłoni ją 9 listopada – poinformowała w piątek wiceszefowa oświęcimskiej książnicy Mariola Talewicz.

Na tablicy z brązu, która zostanie umieszczona na trotuarze przed miejską biblioteką publiczną w Oświęcimiu, znajdzie się cytat z twórczości autora. Jagielski zaproponuje go osobiście.

O wyborze autora honorowanego w Alei każdorazowo decyduje kapituła, w której zasiadają pisarze, krytycy literatury i pracownicy naukowi. Wśród nich są m.in. prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek, p.o. kierownika katedry międzynarodowych studiów polonistycznych wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Krzysztof Zajas, a także prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Prof. Zajas uzasadniając wybór kapituły zaznaczył, że Jagielski "jest jednym z najlepszych i najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły reportażu".

"Uczeń Ryszarda Kapuścińskiego i Hanny Krall, specjalista od Bliskiego Wschodu, Kaukazu i Afryki. W swoich książkach stara się przebić przez zaporę różnic kulturowych, etnicznych i wyznaniowych, by dotrzeć do perspektywy zwykłego człowieka, przeciętnego mieszkańca odległych, peryferyjnych regionów. Jest reporterem uczestniczącym, często z narażeniem życia dociera w bezpośrednie sąsiedztwo konfliktów zbrojnych, chce dotknąć żywej tkanki aktualnych wydarzeń” – argumentuje członek kapituły.

Zdaniem prof. Krzysztofa Zajasa, książki Jagielskiego są "pisane fascynująco powściągliwym i przez to niezwykle przenikliwym językiem". "To kapitalne świadectwa współczesnego świata, pełnego chaosu, ingerencji polityki w życie prywatne, tragedii generowanych przez wypaczone ideologie" – dodał.

Wojciech Jagielski urodził się w 1960 r. Jako dziennikarz pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej i Gazecie Wyborczej. Jest członkiem redakcji Tygodnika Powszechnego. Spod jego pióra wyszły książki dotyczące m.in. Kaukazu, Afganistanu i Ugandy.

Idea Alei nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków lub sportowców. W Oświęcimiu wyróżniona została sztuka słowa, która ma wielką wartość kulturową. "Chcemy upamiętniać wybitnych, żyjących pisarzy, którzy osobiście odsłaniają przeznaczoną im pamiątkową płytę, ozdobioną autografem i wybranym cytatem z twórczości. Jest to dobra okazja, by zaprosić do naszego miasta wybitne osobistości ze świata literatury i wspólnie obcować z mistrzami słowa" – poinformowała Mariola Talewicz.

Przedsięwzięcie realizowane jest od 2012 r. Dotychczas tablice odsłonili już: Wanda Chotomska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł i Marcin Świetlicki. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL