Kultura i sztuka po 1989 roku

18.05.2019

Ewa Lipska została laureatką nagrody poetyckiej Silesius za całokształt twórczości

Poetka Ewa Lipska. Fot. PAP/J. Bednarczyk Poetka Ewa Lipska. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Ewa Lipska została laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości. Książką roku wybrano tomik „Cele” Adama Kaczanowskiego, a za debiut roku uznano tomik Macieja Bobuli „Wsie, animalia, miscellanea”.

Ewa Lipska odebrała statuetkę za całokształt twórczości i czek na 100 tys. zł Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w sobotę podczas uroczystej gali w Teatrze Lalek we Wrocławiu.

"Jak się tak długo pracuje to ogarniają człowieka wątpliwości, czy to wszystko ma sens i wtedy nagroda jest takim zielonym światełkiem, które na chwilę człowieka znieczula. Chciałabym podziękować moim czytelnikom, bo bez nich my w zasadzie nie istniejemy. Czytelnicy to jest znakomity elektorat i na taki elektorat należy głosować. Dziękuję bardzo" - powiedziała laureatka.

Książką roku wybrano tomik "Cele" Adama Koczanowskiego, który oprócz statuetki odebrał też czek na 50 tys. zł.

W tej kategorii nominowani też byli: Tomasz Bąk "Utylizacja", Kamila Janiak "Wiersze przeciwko ludzkości", Aldona Kopkiewicz "Szczodra", Małgorzata Lebda "Sny uckerm?rkerów", Jacek Łukasiewicz "Wiązania", Krzysztof Siwczyk "Mediany".

Debiutem roku uznano książkę Macieja Bobuli "Wsie, animalia, miscellanea".

"Statuetki nie mogę podzielić, ale nagrodę finansową 20 tys. złotych dzielę po równo na trzy części i dzielę się nią z moimi przyjaciółmi, którzy też byli nominowani w kategorii debiuty. Już sama nominacja świadczy o wyróżenieniu twórczości. Może to będzie przyczynkiem do tego, by w kolejnych latach bardziej równoważyć nagrody finansowe" - powiedział Babula.

Poprosił o wejście na scenę dwóch nominowanych w debiutach poetów Michała Domagalskiego za "Poza sezonem" i Jana Rojewskiego autora książki "Ikonoklazm".

Gala nagród była zwieńczeniem 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, który od wtorku trwał we Wrocławiu.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL