Kultura i sztuka po 1989 roku

12.01.2019 aktualizacja 13.01.2019

Ferie z książką w wielkopolskich bibliotekach pedagogicznych

Biblioteki pedagogiczne w Wielkopolsce zachęcają dzieci i młodzież do spędzenia tegorocznych ferii z książką. Specjalne zajęcia dla dzieci i młodzieży przygotowano m.in. w Poznaniu, Pile, Lesznie, Rawiczu, Pile, Koninie i Kaliszu.

Wielkopolscy uczniowie właśnie rozpoczęli ferie zimowe i do szkoły powrócą 28 stycznia. Aby urozmaicić dzieciom i młodzieży czas zimowego odpoczynku od lekcji, specjalną ofertę przygotowały marszałkowskie instytucje kultury, w tym Biblioteki Pedagogiczne w całym regionie.

"Bibliotekarze z Leszna oraz Rawicza przygotowali m.in. warsztaty z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai oraz zajęcia z myślenia komputacyjnego. Będzie także opowiadanie legend, poznawanie ptaków na podstawie twórczości Juliana Tuwima, zajęcia artystyczne oraz poznawanie gwary wielkopolskiej. W Kościanie i Gostyniu najmłodsi będą mogli uczestniczyć w zabawach w pobliskich przedszkolach" – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

W ramach zajęć przygotowanych w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Pile, oraz w jej filiach, na dzieci czekać będzie nauka programowania, zabawy i gry interaktywne oraz ekologiczne, zajęcia czytelnicze, zabawy i "łamańce językowe", oraz warsztaty plastyczne. W filii w Wągrowcu będzie można m.in. wziąć udział w terenowej grze "Śladami wągrowieckich powstańców wielkopolskich" oraz poznać zasady savoir vivre'u. W Trzciance odbędzie się m.in. "książkowe bingo" czyli gra, w której dzieci zaprezentują swoją wiedzę na temat literatury dziecięcej. W Złotowie królować będą z kolei tematy zwierzęce, a w Czarnkowie czytanie oraz quizy.

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Koninie przygotowała natomiast program pod hasłem "Czytam, bawię się i gram w bibliotece". W okresie ferii dzieci będą miały okazję wziąć udział w warsztatach z rękodzieła artystycznego, zabawach integracyjnych, rozwiązywać zagadki słowne, przeżyć przygody z bohaterami literackimi oraz poznać robota Photon i podstawy programowania, a także pobawić się w ilustratorów tworzących rysunki do teatrzyku.

"W Poznaniu i w podległych filiach również będzie się dużo działo. W programie ferii Biblioteki Pedagogicznej znajdą się między innymi: gry planszowe, teatrzyki, spotkanie ze Strażą Miejską, zajęcia z biblioterapii. Najmłodsi będą mieli okazję poznać legendy poznańskie, a następnie je zilustrować. Zaplanowano również czytanie poezji, poznawanie symboli narodowych i podstaw kodowania oraz tworzenie makiet miast. Nie zabraknie czytania bajek i rozmów na temat +Kim będę, gdy dorosnę+, budowania z klocków lego, tworzenia puzzli oraz rozwiązywania zagadek i krzyżówek" – poinformował urząd marszałkowski.

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu oraz jej filie w Jarocinie, Kępnie, Krotoszynie, Ostrowie Wielkopolskim i Pleszewie przygotowały m.in. zajęcia zaznajamiające dzieci z pracą bibliotekarza, warsztaty plastyczne oraz logopedyczne, spotkania z książką oraz warsztaty z origami, a także gry planszowe. Nie zabraknie też zabaw ruchowych i zagadek, a w ramach odpoczynku będzie można poczytać bajki.

Szczegółowy program zajęć znajduje się na stronach internetowych bibliotek. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ pch/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL