Kultura i sztuka po 1989 roku

30.09.2017

Festiwal Filmowy NNW: prezydent pogratulował twórcom filmowym

"Życzę, aby Państwa dzieła stawały się inspiracją do aktywnego udziału w budowaniu silnej, bezpiecznej, sprawiedliwej, wolnej Polski" – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście odczytanym podczas sobotniej gali zamknięcia IX. Festiwalu Filmowego NNW.

W liście odczytanym przez ministra Wojciecha Kolarskiego podczas sobotniej gali zamknięcia prezydent RP Andrzej Duda, który objął IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci honorowym patronatem, zwrócił się do twórców pokazanych na festiwalu filmów i audycji radiowych, a także do organizatorów i publiczności.

"Uważam, że wszyscy razem przyczyniają się Państwo do czegoś niezmiernie ważnego” - zapewnił Andrzej Duda. "Przypominając i dokumentując dzieje wolnościowych zmagań Polaków, twórcy filmowi składają hołd należny bohaterom suwerennej Rzeczypospolitej i kształtują naszą zbiorową pamięć o przeszłości. Ale nade wszystko budują w nas, współczesnych, narodową dumę, ducha patriotycznego i wolę umacniania niepodległej ojczyzny" – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda wyraził też przekonanie, że "jest to szczególnie istotne w odniesieniu do młodego pokolenia, które wzrastając i przygotowując się do dojrzałego życia, w naturalny sposób poszukuje idei, wartości, wzorców i autorytetów".

"Od tego czy je odnajdzie, zależy przyszłość naszego narodu i ojczyzny" – zaznaczył. "Dzięki tak licznym obrazom i słuchowiskom, młodzi Polacy mogą łatwiej dotrzeć do prawdy o dziejach Polski, poznawać autentyczną historię ojczystą i naszych wybitnych bohaterów" – napisał w swym liście.

Prezydent Duda uznał za właściwe przypomnieć w tym kontekście, że nasi rodacy walczyli z dwoma totalitaryzmami w każdy możliwy sposób. "Na każdym z tych frontów – zbrojnych i pokojowych – Polacy z odwagą, determinacją, poświęceniem i konsekwencją dążyli do wolności". Jak zapewnił, "każdemu z nich – od dzielnych żołnierzy września, aż do działaczy wielkiego ruchu +Solidarności+ – zawdzięczamy to, że mamy dzisiaj niepodległe państwo". "Dlatego jesteśmy im wszystkim winni cześć i pamięć" – podsumował.

Na koniec prezydent ponownie zwrócił się do twórców i życzył im, aby ich dzieła "stawały się inspiracją do aktywnego udziału w budowaniu silnej, bezpiecznej, sprawiedliwej, wolnej Polski".

Polska Agencja Prasowa objęła patronatem IX Festiwal Filmowy NNW.

Z Gdyni Nadia Senkowska(PAP)

nak/ mars/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL